W aptekach można dziś znaleźć wiele cudownych suplementów, które działają na wszystko. Nie zawsze jest to jednak prawdą. Wyjątek może stanowić znany od wieków, przede wszystkim z medycyny chińskiej żeń-szeń syberyjski, który ma szereg różnych zastosowań, bardzo korzystnych dla naszego zdrowia.

 

Pomoc dla osłabionej psychiki

Przede wszystkim, żeń-szeń łagodzi stres i ułatwia radzenie sobie z nim. Wpływa na obniżenie poziomu wydzielanego kortyzolu, a jednocześnie pobudza nadnercza do pracy. Dzięki niemu, dużo łatwiej jest podejmować kolejne codzienne wyzwania. Dodatkowo, znany jest ze swojego korzystnego wpływu na żołądek narażony na wrzody właśnie z powodu stresu.

Ponadto, żeń-szeń syberyjski poprawia samopoczucie i sprzyja relaksowi. Dzięki niemu, można rozluźnić się i uspokoić, a jednocześnie nie wpływa to na czujność i nie traci się percepcji. W medycynie chińskiej składnik ten uznawany jest za naturalny Prozac. Pomaga walczyć ze stanami depresyjnymi i osłabieniem psychicznym.

 

Istnieją także dowody, że żeń-szeń poprawia pamięć i wpływa korzystnie na sprawność umysłu. Polecany jest więc osobom uczącym się, ale również ludziom starszym, którzy zauważają u siebie kłopoty z pamięcią i koncentracją.

 

Żeń-szeń syberyjski dla ciała

Wiele osób stosuje zioło zamiast codziennej kawy. Pozwala ono bowiem na delikatne pobudzenie, ale nie wywołuje przyspieszonego bicia serca i innych nieprzyjemnych objawów. Można dodać sobie wiele energii i siły, bez żadnego ryzyka. Często zioło znajduje się więc w suplementach dla osób ćwiczących i prowadzących bardzo aktywny tryb życia.

Prowadzone badania wykazują też, że żeń-szeń ma korzystny wpływ na libido oraz funkcje seksualne mężczyzn. W kulturze chińskiej uznawany jest za naturalny afrodyzjak. W aptekach można znaleźć wiele specyfików usprawniających życie seksualne, opartych właśnie na działaniu tego wspaniałego zioła.

Poza tym, żeń-szeń syberyjski nazywany jest przez niektórych sekretem długowieczności. Wygładza skórę, poprawia jej kondycję i niweluje zmarszczki. Dodatkowo, ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego i układu pokarmowego. Jest przyjmowany przez pacjentów z silnymi chorobami autoimmunologicznymi oraz osoby zakażone wirusem HIV. W aptekach można go znaleźć pod różnymi postaciami. Najpopularniejsza to suszony korzeń, który można zaparzać, ale spotkać można też tabletki oraz ekstrakt w postaci bez dodatku alkoholu.