Kiedy człowiek pragnie zrzucić zbędne kilogramy najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z treningu określanego mianem interwałowego. Na efekty nie trzeba czekać długo, gdy ćwiczenia umożliwiają spalenie tkanki tłuszczowej. Jest to znacznie lepszy sposób niż wykonywanie ćwiczeń cardio bądź siłowych.

Jak wygląda trening interwałowy?

Przez określenie interwały rozumie się trening opierający się na zmiennej intensywności ćwiczeń. W trakcie bardzo krótkich okresów wykonuje się bardzo intensywny wysiłek, aby następnie przez dłuższy czas wykonywać ćwiczenia o średniej intensywności. Interwał oznacza czas, kiedy konkretne ćwiczenie zostaje wykonane w pierwszej kolejności z dużą, a następnie z mniejszą intensywnością. Trening z reguły waha się od 20 do maksymalnie 40 minut ze względu na to, że jest on bardzo męczący oraz spalana zostaje duża ilość kalorii. W pierwszej kolejności wykonuje się rozgrzewkę, następnie interwały, później rozciąganie oraz schładzanie. Trening ten nie oznacza jedynie ćwiczeń, gdyż interwały można zastosować w bieganiu, jeździe na rowerze, pływaniu, dosłownie w przypadku każdego sportu.

Jak należy do tego podejść?

Ten rodzaj aktywności na pewno wymaga odpowiedniego przygotowania, gdyż nie należy od swojego organizmu wymagać zbyt wiele, przede wszystkim jeśli jest się początkującym sportowcem. Pierwsze kroki warto skierować na bieżnię bądź skorzystać z roweru. W pierwszej fazie treningu poleca się skorzystanie z omówionego poniżej planu.

W trakcie rozgrzewki należy wykonać trucht, pajacyki, krążenia ramion, podskoki, wymachy oraz inne ćwiczenia przyspieszające tętno. Nie powinny one trwać dłużej niż 7 minut.

W dalszej kolejności należy rozpocząć bardzo intensywny sprint – 15 sekund.

Później powinien odbyć się średnio intensywny trucht przez 45 sekund.

Zarówno sprint, jak i trucht powinien zostać wykonany 7 razy.

Następnie należy zacząć delikatny trucht, który umożliwi schłodzenie organizmu.

Na zakończenie konieczne jest dobre rozciągnięcie się, które powinno trwać 5 minut. Kiedy opisany powyżej trening stanie się mniej wyczerpujący i organizm przywyknie do intensywnego wysiłku istnieje możliwość na zwiększenie ilości interwałów. Nie należy jednak ćwiczyć dłużej niż przez 40 minut, gdyż obróci się to na niekorzyść osoby trenującej. Nie można również trenować częściej niż 3 razy w ciągu jednego tygodnia. Konieczne jest także zachowanie kolejności wykonywanych ćwiczeń, gdyż bez rozgrzewki oraz rozciągania trening nie ma sensu.