Wybór odpowiedniego szamponu wcale nie jest taki łatwy. Pamiętajmy, że kosmetyk nie tylko oczyszcza włosy, ale również oddziałuje na skórę głowy. Szampon usuwa nadmiar sebum, pozostałości po kosmetykach i inne zanieczyszczenia z włosów. Poza myciem szampon odżywia i pielęgnuje włosy, w zależności jakie substancje ma w swoim składzie.

Wybierając odpowiedni dla siebie szampon, na początek powinniśmy określić jaki mamy rodzaj włosów i jakim zabiegom były one poddawane w ostatnim czasie. Szampony zawierają cenne składniki takie jak witaminy, proteiny, wyciągi z ziół i olejki roślinne. Dużym zainteresowaniem cieszą się szampony na bazie naturalnych składników takie jak Vianek szampon do włosów, Farmona Herbal Care, Hristina. Szampony te są pozbawione zbędnych parabenów, co zbawiennie wpływa na stan włosów. W drogeriach i aptekach mamy dostępne szampony do włosów suchych, przetłuszczających się, mieszanych, farbowanych, rozjaśnianych, kręconych itp. Znajdziemy również szampony specjalistyczne przeznaczone do włosów wypadających, przeciwłupieżowe czy przeciwdziałające siwieniu. Jak widać, każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie, jednak najpierw musimy zorientować się, jaki mamy typ włosów i co chcemy osiągnąć.

Odżywka i mycie

Szampon to nie wszystko. Po odpowiednim oczyszczeniu włosów należy nałożyć odżywkę do włosów. Jest to absolutne minimum pielęgnacji. Do tego możemy dodawać sera czy maski do włosów stosowane 2-3 razy w tygodniu. Odżywki zazwyczaj znajdziemy z tej samej serii co szampony, więc dobór odpowiedniej nie powinien stanowić problemu. Włosy potrzebują delikatnego podejścia podczas mycia, jak i wycierania. Myjąc, powinniśmy delikatnie masować skórę głowy, w żadnym wypadku nie trzeć. Podobnie jest z wycieraniem – powinniśmy delikatnie osuszać włosy dociskając ręcznik. Nie wolno trzeć, a także owijać włosów ręcznikiem na długi czas. Suszenie włosów należy pomijać, kiedy tylko się da, podobnie jak prostowanie czy kręcenie loków lokówką. Jeśli musimy używać suszarki czy lokówki, powinniśmy nastawić je na jak najniższe temperatury i zastosować kosmetyki termoochronne do włosów.