Demencja to w oczach wielu z nas kolejny krok w trakcie starzenia się, jednakże nic bardziej mylnego. To nie jeden z elementów podeszłego wieku, tak samo jak okulary oraz pogarszająca się sprawność ruchowa. Chodzi o chorobę, którą jednak można opóźnić przy pomocy skutecznych sposobów.
Jak uchronić się prze demencją?
Statystyki jasno pokazują, że większość z nas spodziewa się w życiu najbliższych oraz swoim objawów demencji. Jednakże w tym miejscu należy jasno i wyraźnie zaznaczyć, ze wcale tak nie jest i bycie w podeszłym wieku nie oznacza obligatoryjnych problemów z pamięcią i zapominania nawet najważniejszych informacji odnośnie członków rodziny. Oczywiście z biegiem czasu ciało i wszystkie organy zaczynają pracować znacznie gorzej, jednakże światło przebijające się do świadomości nie musi wcale słabnąć. Kiedy dojdą do tego odpowiednie ćwiczenia oraz intensywne prace, a przede wszystkim chęć zachowania pełnej sprawności zdecydowanie zwiększa się szansa, aby mieć cały czas kontrolę świadomości.
Demencja utrudnia życie nie tylko osobom, które się z nią zmagają, ale również całej rodzinie chorego, a oprócz tego kolejny negatywny czynnik to przedwczesna śmierć. Dlatego w pierwszej kolejności należy upewnić się, że w życiu występuje regularna aktywność fizyczna, która jest gwarancją zdrowia przez długie lata. Istnieje większe ryzyko pojawienia się demencji w przypadku zmagania z nadciśnieniem oraz wspomnianym brakiem aktywności fizycznej. Palacze papierosów, osoby regularnie sięgające po alkohol oraz ludzie, których dieta pozostawia wiele do życzenia również powinny jak najszybciej wprowadzić zmiany w stylu życia, gdyż narażają się na demencję, która negatywnie wpłynie na ich życie w podeszłym wieku. Należy również wspomnieć o wybranych chorobach, które zdecydowanie pogorszają funkcjonowanie mózgu, jednakże są one powiązane z niewłaściwym stylem życia. Wracając do chorób jest to nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, hipercholesterolemia oraz depresja. To informacje, które przekazało WHO i zostały one podparte licznymi badaniami oraz analizami stanu zdrowia. Całkiem spore znaczenie odgrywa również izolacja społeczna, a więc zmaganie się z samotnością oraz brak aktywności umysłowej (poznawczej). Wymieniono tutaj wiele czynników, które zwiększają szansę pojawienia się demencji, dlatego należy kilka razy zastanowić się nad własnym życiem oraz przyzwyczajenia, gdyż wszystkie te czynniki odgrywają bardzo ważną rolę.