Organizm człowieka to niezwykle skomplikowany twór, który wymaga określonym minerałów i witamin, żeby prawidłowo funkcjonować. Jednym z częstych niedoborów, z którymi zgłaszają się pacjenci w różnym wieku jest niedobór magnezu, odpowiadającego za wiele różnych kwestii. Jak rozpoznać takie niedobory?
Tlenek magnezu – dlaczego jest nam niezbędny?
Magnez to jeden z najważniejszych mikroelementów, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jedną z form przyswajanych przez człowieka jest tlenek magnezu, który znajduje się często w składzie dostępnych w aptekach suplementów.
Magnez między innymi wpływa na nasz układ nerwowo-mięśniowy, ale pomaga też chronić serce, czy wspomaga budowanie kości i zębów u dzieci. Osoby cierpiące na niedobory magnezu mogą to często stwierdzić bez wykonywania badania krwi.
Objawy są bowiem dość specyficzne, a należą do nich:
- apatia,
- ciągłe zmęczenie,
- drżenie mięśni oraz powiek,
- rozdrażnienie,
- utrata zdrowego wyglądu włosów i paznokci.
Jeżeli zabraknie nam tego mikroelementu, wówczas jest to widoczne w postaci zmiany zachowania i wskazanych powyżej problemów.
Kto jest najbardziej narażony na niedobory magnezu?
Taki rodzaj niedoboru stwierdza się u osób w różnym wieku i różnej płci. Najczęściej narażone na zbyt małe ilości magnezu w organizmie są osoby pracujące ciężko fizycznie, ale również zestresowane i przemęczone. Na zbyt niski poziom magnezu mogą się również skarżyć kobiety w ciąży i w okresie menopauzy oraz osoby odchudzające się, ponieważ brak im ogólnie substancji odżywczych. Również osoby nadużywające alkoholu i innych środków odurzających wypłukują magnez z organizmu. Tlenek magnezu jest dobrze przyswajalną formą, którą można spożywać na przykład w postaci tabletek. Warto wykonać jednak najpierw badanie i sprawdzić, jaki jest poziom tego mikroelementu we krwi. Wówczas lekarz ustali, jaka jest odpowiednia dawka dla danej osoby.
Dieta o wysokiej zawartości magnezu
Kiedy pojawiają się takie niedobory, warto zadbać również o odpowiednią dietę, bogata w magnez. Można go bowiem znaleźć w wielu różnych produktach spożywczych, takich jak kasze, płatki owsiane, ryż brązowy, chleb żytni i graham, w orzechach, pestkach, warzywach strączkowych i niektórych korzeniowych, bananach i jabłkach. Spore ilości magnezu zawiera również kakao. Dlatego co jakiś czas bez wyrzutów można pozwolić sobie na dobrej jakości gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao.
Dietetycy podkreślają, że magnez może być wypłukiwany z organizmu, jeżeli pijemy duże ilości kawy i mocnej herbaty, ale też podczas picia alkoholu. W szczególności, kiedy pojawiają się niepokojące symptomy ze strony układu nerwowego, należy ograniczyć spożywanie tych substancji do minimum i zadbać o odpowiedni poziom magnezu. Z pewnością po jakimś czasie powinny zniknąć mimowolne skurcze mięśni, drganie powiek i ogólne zmęczenie organizmu. Lekarz powinien też wskazać, jak długo magnez należy suplementować każdego dnia.