Karmienie piersią to proces, który niejednokrotnie przysparza problemów młodej mamie. W przypadku zmagań w tym aspekcie warto wiedzieć, iż jest to dość częsty kłopot. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, iż do trzeciego dnia karmienia aż 92% spośród 500 testowanych mam napotkało trudności. Na szczęście wiele z nich można wyeliminować, stosując najróżniejsze metody i akcesoria, jak choćby poduszki do karmienia, które zwiększają komfort tego procesu.
Jak radzić sobie z bólem podczas karmienia piersią?
Ból w czasie karmienia piersią zazwyczaj wywołany jest przez wrażliwe i obolałe brodawki sutkowe, szczególnie po tym, gdy piersi „kumulują mleko” przez około dwa — cztery dni po porodzie. Co więcej, noworodek potrzebuje karmienia co kilka godzin, przez co problem może szybko zwiększyć swoją wagę.
Dość często zdarza się, że młoda mama doznaje pękania lub krwawienia brodawek czy też pęcherzy, co jest naprawdę nieprzyjemne. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy maluszek poprawnie chwyta pierś. jeśli problem leży gdzie indziej, warto porozmawiać z konsultantem laktacyjnym czy też specjalistą od karmienia piersią, którzy sprawdzą, czy proces karmienia przebiega prawidłowo. Można też wypróbować alternatywne pozycje do karmienia. W tym celu mogą przydać się takie akcesoria, jak poduszki do karmienia.
Zaleca się, aby po każdym karmieniu przetrzeć uszkodzone brodawki wacikami z wodą, które pozwolą usunąć wszelakie zanieczyszczenia. Ponadto pozostawienie brodawek do wyschnięcia na powietrzu pozwala szybciej dojść im do siebie. Wiele mam próbuje także zmniejszyć stan zapalny brodawek poprzez nałożenie maści z ultraczystą lanoliną, co jest naprawdę dobrym rozwiązaniem.
W przypadku występowania takiego problemu warto nieustannie chronić swoje brodawki poprzez stosowanie osłon na piersi, które zapobiegają ocieraniu się ubrań o wrażliwe obszary.
Co zrobić gdy maluszek nie potrafi prawidłowo chwycić piersi? Czy poduszki do karmienia to dobre rozwiązanie?
Niektóre maluszki mają problem z odpowiednim chwytaniem piersi. Być może niezbędne są spokój i cierpliwość w oswajaniu się z karmieniem. Jednak zdarza się, że przyczyną mogą być również przedwczesne narodziny czy też wklęsłe brodawki mamy lub dyskomfort po trudnym porodzie. Aby poradzić sobie z tego typu problemem, zaleca się poprosić o wsparcie konsultanta laktacyjnego. Jeśli to konieczne warto spróbować wyciągnąć płaskie lub wklęsłe brodawki Ponadto stosowanie różnych pozycji czy wprowadzanie drobnych zmian podczas karmienia piersią, mogą pozytywnie wpłynąć na likwidację tego problemu. W tym celu warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak na przykład poduszki do karmienia, których zadaniem jest poprawienie komfortu tego procesu zarówno dla mamy, jak i maluszka Czasami najlepszym rozwiązaniem jest po prostu użycie nakładek na brodawki
Jak poradzić sobie z niewystarczającą laktacją?
Na początku laktacją nie jest zbyt intensywna, a to wszystko w związku z wywołującymi ją zmianami hormonalnymi, które mają wolny przebieg i dobiegają do końca dopiero po dwóch — czterech dniach po porodzie. Może to budzić wątpliwości dotyczące właściwego odżywieni noworodka, jednak w rzeczywistości nie stanowi to problemu, ponieważ żołądek takiego maluszka jest wciąż niewielki. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, jest:
- zwrócenie się o pomoc do konsultanta laktacyjnego,
- karmienie maluszka na żądanie, a nie według harmonogramu,
- zadbanie o swój komfort i dobre samopoczucie,
- systematyczne odciąganie mleka zmniejszy obawy o niedożywienie dziecka.