Od kilku lat jonizatory wody cieszą się coraz to większym uznaniem. Dystrybutorzy i producenci prześcigają się w zachęcaniu klientów do ich zakupu poprzez coraz to dokładniejsze opisywanie zdrowotnych właściwość wody alkalicznej. Warto zauważyć, iż urządzenia do wytwarzania tzw. wody żywej nie są tanie. W związku z powyższym przed zakupem należy dokładnie rozważyć, który model wybrać. Jaki jonizator wody okaże się najlepszy?
Jaki jonizator wody warto wybrać?
Każdy, komu zależy na regularnym nawadnianiu organizmu wodą cechująca się najlepszymi prozdrowotnymi właściwościami, powinien rozważyć kilka możliwości, włączając to zakup sprzętu, jakim jest jonizator wody. Jest to proste urządzenie, które zwiększa pH wody pitnej. Ma to miejsce dzięki wykorzystaniu zjawiska elektrolizy, która oddziela ze strumienia wody związki kwasowe i zasadowe. Zwolennicy jonizatorów wody uważają, iż spożywanie wody alkalicznej, a więc zasadowej, przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych, podobnie jak jedna z praktyk medycyny niekonwencjonalnej — dieta alkaliczna.
Jeszcze przed zyskaniem popularności w USA i Europie, jonizatory cieszyły się sporym uznaniem w Japonii i krajach Dalekiego Wschodu.
Jak przebiega jonizacja wody przy zastosowaniu jonizatora?
Najprostszy jonizator wody składa się głównie ze zbiornika na wodę i dwóch elektrod — dodatniej anody i ujemnej katody. W trakcie procesu elektrolizy wokół katody kumulują się dodatnie jony wodorotlenowe i metali alkalicznych, natomiast anoda skupia ujemne jony siarki, chloru i fosforu. Podczas elektrolizy jonizator produkuje wodę alkaliczną, a także wodę kwasową — określaną również jako woda martwa, anolit czy woda oksydacyjna. Woda, która uległa procesowi jonizacji ma odczyn zasadowy oraz cechuje się podwyższonym pH i ujemnym wskaźnikiem QRP, który dochodzi nawet do minus 900. Taki stan rzeczy świadczy o obecności aktywnego wodoru.
W praktyce jonizowane wody umożliwia otrzymanie czystej wody do picia, która cechuje się doskonałą strukturą, pozbawioną szkodliwych dla zdrowia związków. Co ciekawe, wodę jonizowaną można gotować. Natomiast należy liczyć się z tym, że proces ten osłabi właściwości antyoksydacyjne oraz pozbawi ją minerałów. Dlatego też najlepiej jest pić wodę alkaliczną na surowo.
Mimo wielu cudownych właściwości wody jonizowanej dietetycy ostrzegają, iż zwiększenie zasadowości przyjmowanych w sporych ilościach płynów może mieć negatywny wpływ na organizm, szczególnie jeśli decyzja o wprowadzeniu takiego sposobu nawadniania nie została zalecona przez lekarza