Przez dziewięć miesięcy ciąży, wiele kobiet przyzwyczaja się do swoich grubych i lśniących włosów. Niestety, po porodzie rzeczywistość drastycznie się zmienia. Chodzi tutaj nie tylko o pojawienie się małego człowieczka na świecie, ale również o znikanie dużej ilości włosów z głowy. Uspokajamy, taki stan jest całkiem normalny i nie ma się czego obawiać. Warto jednak w tym okresie szczególnie zadbać o skórę głowy, dzięki czemu włosy szybciej dojdą do siebie.


Dlaczego włosy po porodzie wypadają?

Wiele kobiet zadając to pytanie słyszy prostą i zwięzłą odpowiedź – hormony i ich szaleństwa poporodowe. Jest to oczywiście prawda, ale nie taką oczywistą jakby się mogło wydawać. Cykl życia włosa dzieli się na trzy fazy, które różnią się między sobą długością. W trakcie trwania każdej z nich włosy zmieniają się w zupełnie inny sposób i są mniej lub bardziej podatne na zniszczenie i osłabienie.

1. Pierwszy etap to faza wzrostu, która trwa od 2 do 6 – 8 lat. Jak łatwo się domyślić, to właśnie w tym czasie wzrost pojedynczego włosa jest najbardziej intensywny.
2. Drugi etap to okres przejściowy, który zazwyczaj trwa około dwóch tygodni. Włos w tym czasie przestaje rosnąć i zaczyna „przygotowania” do wypadnięcia.
3. Ostatnia faza to czas spoczynku włosa, który trwa około 2 do 4 miesięcy. Włos wtedy kurczy się i odpoczywa, a w mieszku włosowym powstaje nowy włos, który wypycha ten stary, zmuszając go niejako do wypadnięcia.

Podczas ciąży, proces ten ulega nieco zniekształceniu między innymi przez zwiększony poziom estrogenów w organizmie przyszłej matki. Oznacza to, że włosy nie przechodzą do ostatniego etapu, czyli najzwyczajniej w świecie nie wypadają. To właśnie dzięki temu, w czasie ciąży kobiety zauważają u siebie większą ilość zdrowych i błyszczących włosów. Dwa, trzy miesiące po porodzie poziom estrogenu zaczyna jednak spadać, przez co włosy zaczynają nagle obficie wypadać. W tym czasie kobieta traci około 20 do 30 procent wszystkich włosów – zarówno tych, które nie wypadły w ciąży, jak i tych, które są w ostatniej fazie cyklu życia.

Jak dbać o włosy po porodzie?

Łysienie poporodowe zdecydowanie nie jest jednak problemem, którego nie da się rozwiązać. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak przetrwać ten ciężki okres.

– Zmiana diety na bogatą w mikro- i makroelementy, cynk, miedź, żelazo, a także witaminy z grupy B. Warto zatem wprowadzić do swojej diety takie produkty jak ryby, jaja, owoce morza, pieczywo i pełnoziarniste makarony.
– Warto również postawić na odpowiednią pielęgnację włosów. Dobór odpowiedniego szamponu i odżywki to podstawa. Należy także pamiętać o nałożeniu kilka razy w miesiącu maski wzmacniającej oraz o krótkim masażu skóry głowy podczas mycia jej szamponem. Są to niewielkie zmiany, które mogą znacznie poprawić kondycję włosów, a także poprawić krążenie, dzięki czemu będą one szybciej rosły.
– Można również stosować różnego rodzaju witaminowe preparaty wzmacniające. Jest to jednak opcja zarezerwowana dla kobiet, które nie karmią piersią. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż tego rodzaju specyfiki zawierają optymalne połączenie witamin i minerałów korzystnie wpływających nie tylko na włosy, ale również na skórę i paznokcie.