Niejednokrotnie oglądając filmy, możemy zobaczyć sceny porodu w wodzie. Taki poród staje się coraz bardziej popularny wśród wielu kobiet. Uznaje się, że jest on mniej bolesny czy stresujący dla matki oraz dziecka.

Historia porodu w wodzie

Według obecnych danych już nawet Kleopatra urodziła dwoje dzieci poprzez poród w wodzie, zatem jest to rozwiązanie znane od wieków. Za granicą takie porody odbywają się już od dłuższego czasu, jednak w Polsce przyjęto je oficjalnie w 1996 roku. Wówczas odbył się pierwszy poród w tym stylu. W tym momencie już wiele szpitali oferuje taką opcję i korzysta z niej sporo mam.

Jak wygląda poród w wodzie?

Każda rodząca umieszczona zostaje w wannie wypełnionej wodą o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza, czyli całkowicie naturalnej i przyjaznej naszemu ciału. Głębokość wanny to 50-60 cm. Salę porodową nagrzewa się do temperatury 24 czy 26 stopni. Podczas porodu stale monitoruje się akcję serca dziecka za pomocą aparatu KTG. Przyjmuje się, że pierwsza faza porodu powinna trwać maksymalnie 30 minut. Następnie należy zrobić około półtorej godziny przerwy przed powrotem do wody. Tuż przed finałem rodząca na chwilę zwykle opuszcza wannę. Fakt, że kobieta przechodzi do chłodniejszej temperatury, sprawia, że dziecko może się szybciej urodzić.
Dziecko, które rodzi się w wodzie przez kilkanaście sekund jest podtrzymywane przez położną i unosi się w wodzie. Kiedy zacznie się poruszać, jego głowa wynurzy się ponad powierzchnię wody. Jeszcze podczas przebywania mamy w wannie realizowane są wszystkie medyczne zabiegi.

Przygotowanie do porodu w wodzie
Do takiego porodu można przygotować się jedynie teoretycznie. Warto spotkać się z położną oraz lekarzem, a także ukończyć szkołę rodzenia znajdującą się przy szpitalu, w którym planowany jest poród. Zazwyczaj poród w wodzie odbywa się przy udziale kogoś bliskiego, dlatego dobrze jest, aby w zajęciach w takiej szkole towarzyszyła nam ta osoba. Wynika to z tego, że podczas porodu w wodzie nie wolno zostawiać rodzącej samej. Osoba towarzysząca ma za zadanie pilnować przyszłej mamy.

Jakie są zalety porodu w wodzie?

– Przede wszystkim woda relaksuje. Dzięki wodzie lekarze mają także możliwość sprawdzenia, czy to są te właściwe skurcze.
– Poród w wodzie jest znacznie mniej bolesny. Ciało się relaksuje, woda zmniejsza ciśnienie krwi, a także zmniejsza ból rodzącej.
– Poród jest znacznie szybszy, co też stanowi niebagatelną zaletę. Pozwala to uniknąć znieczulenia, a często nawet cesarskiego cięcia.
– Dziecko urodzone w taki sposób będzie również mniej zestresowane, a także lepiej dostosuje się do nowej sytuacji.

Poród w wodzie jest zatem dobrym rozwiązaniem dla mam, które chciałyby przeżyć doświadczenie porodu w mniej tradycyjny sposób. Bezpieczeństwo tej opcji również wpływa na jej rosnącą popularność. Ogromną zaletą jest zwłaszcza szybszy poród. Z pewnością jednak każda mama musi zdecydować samodzielnie co będzie najlepsze dla niej i jej dziecka.