Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, ale twoja kondycja nie pozwala Ci na bieganie lub długie spacery? Chciałbyś/chciałabyś więcej się ruszać, bez nadmiernego obciążania stawów? Jeśli na którekolwiek z pytań padła odpowiedź twierdząca, to nordic walking jest właśnie dla ciebie! Potocznie zwany „spacerkiem z kijkami” sport zyskuje coraz większą popularność. W czym tkwi jego fenomen?

Nordic walking – podstawowe informacje

 1. Nordic walking powstał w Finlandii, w latach 20-tych ubiegłego wieku, jako forma treningu dla narciarzy biegowych. Pierwsza oficjalna wzmianka o tym sporcie, pojawiła się dopiero w 1997 roku w publikacji Marko Kantaneva.
 2. Sport ten polega na energicznym marszu, wspomaganym podpieraniem się kijkami, które przypominają kije narciarskie.
 3. Nordic walking angażuje 90% mięśni ciała, dlatego też istotne jest aby opanować prawidłową technikę chodzenia z kijkami. Właściwa technika marszu w nordic walking, polega na synchronizacji naprzemiennych ruchów rąk i nóg.
 4. Minuta marszu nordic walking, pozwala na spalenie o 2 kcal więcej w ciągu minuty niż w czasie marszu bez kijków.
 5. Do uprawiania nordic walking potrzebne jest odpowiednie, wygodne obuwie sportowe, zestaw kijków o regulowanej długości oraz, opcjonalnie, rękawiczki do ochrony dłoni i nadgarstków.
 6. Sport ten może być uprawiany bez ograniczeń wiekowych – szczególnie polecany jest on osobom starszym, które chcą być aktywne fizycznie.

Nordic walking- korzyści zdrowotne

Uprawianie nordic walking jest niezwykle korzystne dla zdrowia, ponieważ:

 • zwiększa ruchomość stawów, bez ich nadmiernego obciążania (obciążenie przenoszone jest na kijki)
 • angażuje 90% mięśni
 • poprawia wydolność oddechową i krążeniową
 • zwiększa dotlenienie organizmu oraz dodaje energii
 • pozwala schudnąć w szybkim czasie.

Ponadto, dzięki wykorzystaniu kijków do podpierania się w czasie marszu, trudniej o kontuzje i przewrócenie się np. na nierównej nawierzchni.

W grupie raźniej…

Z uwagi na rosnącą popularność nordic walking, często można spotkać całe zorganizowane grupy ludzi, w różnym wieku, maszerujące razem. W internecie można z łatwością znaleźć kluby, które organizują takie wspólne spacery. Jest to doskonała okazja do poznania nowych ludzi oraz miłego spędzenia czasu.