Kąpiel noworodka to istotny w systematycznej pielęgnacji proces. Jest niezbędną czynnością, która ma na celu odpowiednie zadbanie o higienę i zdrowie maluszka. Co więcej, to także czas na zabawę oraz budowanie więzi między maluchem a rodzicem. Z racji, że jest to czynność naprawdę ważna zarówno dla taty czy mamy jak i niemowlęcia, warto odpowiednio do niej się przygotować. Nie chodzi tutaj jedynie o wygodną wanienkę czy dobrej jakości pieluchy tetrowe. Takich aspektów jest znacznie więcej.

Pieluchy tetrowe, ręcznik kąpielowy, olejki do kąpieli — niezbędnik pierwszej kąpieli noworodka

Najważniejsze jest, aby kąpiel noworodka zawsze przebiegała w sposób komfortowy i bezpieczny dla dziecka. Należy więc wiedzieć jaka temperatura wody do kąpieli maluszka jest właściwa, jakich akcesoriów potrzebują rodzice w czasie jak i bezpośredni po kąpieli, a także jakie są techniki trzymania maluszka w czasie mycia.

Przed rozpoczęciem kąpieli warto zatroszczyć się o to, aby temperatura pomieszczenia, w którym noworodek będzie myty, oscylowała w granicy 22-25 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura wody powinna mieć 37 stopni Celsjusza. Należy również przygotować sobie niezbędne akcesoria, które wpływają na komfort całego procesu oraz zagwarantują bezpieczeństwo maluszka w trakcie kąpieli. Najważniejsze rzeczy, które trzeba mieć pod ręką to:

  • pieluchy tetrowe,
  • ręcznik kąpielowy,
  • olejek do kąpieli,
  • jałowe waciki do pielęgnacji kikuta pępowiny;
  • miska z ciepłą wodą (do przemycia buzi malucha);
  • czysta pielucha oraz śpioszki i ubranko.
  • opcjonalnie można również zastosować bezmydłowy żel lub specjalny preparat do kąpieli niemowląt. Należy jednak wybrać go odpowiedzialnie i świadomie, aby nie podrażnił on delikatnej skóry maluszka.

Jak powinna przebiegać kąpiel niemowlaka?

Jednym z najczęstszych błędów, jaki młodzi rodzice popełniają w trakcie kąpieli niemowlaka, jest sposób umieszczania go do wnęki z wodą. Ogólnie przyjętą prawidłowością stało się wkładanie go plecami w kierunku wody. Oczywiście, w przypadku, gdy mamy do czynienia z maluszkiem, który nie potrafi jeszcze samodzielnie się podeprzeć czy utrzymać główki, jest to sposób wręcz konieczny. Należy jednak zawsze przed zanurzeniem niemowlaka oswoić go z nadchodzącą sytuacją — zamoczyć dłoń, czy jedną nóżkę tak, aby właściwe zetknięcie z wodą nie było dla niego nagłym i nieprzyjemnym bodźce, który może doprowadzić do wywołania szoku.

W kąpieli maluszka bardzo ważne jest jego odpowiednie ułożenie w wodzie oraz pewne trzymanie. Niemowlaki, które nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymać główki, należy układać na własnym przedramieniu, plecami do wody, trzymając jednocześnie głowę oraz całe ciało maluszka. W takim przypadku, warto jednak przed włożeniem dziecka do wanienki zmoczyć je delikatnie wodą — pogładzić maluszka mokrą dłonią po przedramieniu lub zwilżyć stópki. Jest to doskonały sposób na przyzwyczajenie go do nadchodzącej czynności i uchronienie przed szokiem powstałym w wyniku wkładania go do wanny. Aby zapewnić maluszkowi wygodę i bezpieczeństwo, zaleca się wyłożyć wanienkę pieluszką tetrową.

Jeśli maluszek posiada jeszcze kikut pępowiny, zaleca się zatroszczyć o jego odpowiednią pielęgnację. Nie należy moczyć go w czasie kąpieli. Lepiej, aby został on suchy, a jego czyszczenie odbywało się wyłącznie przy zastosowaniu płynów odkażających i jałowych wacików.

Po zakończeniu moczenia się w wanience maluszka trzeba opłukać go delikatnie wodą z wanienki i ułożyć na ręczniku. Kolejno delikatnie wytrzeć jego ciało i ubrać w czystą pieluchę i ubranka.