Maseczki jako zabieg kosmetyczny są jedną z najstarszych form upiększania. Przy właściwym zastosowaniu mogą dawać lepszy efekt niż inne preparaty kosmetyczne. Podpowiadamy, co warto wiedzieć na temat masek na twarz.

W jakim celu stosujemy maski kosmetyczne?

Maski mają swoje zastosowanie podczas intensywnej pielęgnacji skóry twarzy oraz całego ciała. Ich celem jest poprawa funkcji i wyglądu skóry. Różne rodzaje masek charakteryzują się różnym działaniem. Niektóre z nich tworzą na powierzchni skóry warstwę, która nie przepuszcza powietrza, przez co zatrzymują ciepło. Odpowiednio dopasowane maski kosmetyczne silnie oczyszczają skórę, czyli rozpulchniają rogową warstwę i nasilają wydalanie potu. Ponadto poprawiają koloryt i ukrwienie skóry, zwężają pory, łagodzą podrażnienia oraz przygotowują skórę do wnikania substancji czynnych z innych preparatów. Niektóre z nich, tak jak maski Sunewmed, albo Biolaven mogą działać odmładzająco, poprzez dostarczenie skórze składników regenerujących. Inne mogą wykazywać działanie pobudzające, przeciwzapalne, wysuszające, rozgrzewające, ściągające, czy nawilżające – wszystko w zależności od potrzeb skóry.

Jakie są rodzaje masek kosmetycznych?

Na rynku znaleźć możemy mnóstwo masek, które różnią się m.in. konsystencją, przeznaczeniem czy składem. Dlatego istnieją różne możliwości ich podziału, ze względu na określone kryterium.
W zależności od stopnia zasychania możemy wyróżnić: maski miękkie i twarde. Miękkie to takie, które nie zasychają, a usunąć je można nawet za pomocą wody. Przepuszczają one powietrze, ciepło i wilgoć, a substancje w nich zawarte doskonale przygotowują skórę do kolejnych zabiegów. Maski twarde charakteryzują się tym, że zasychają i unieruchamiają twarz. Ich działanie polega na rozpulchnianiu warstwy rogowej i rozszerzeniu porów, przez co substancje aktywne lepiej są wchłaniane. Twarda powłoka może wymagać zdjęcia lub oderwania jej od twarzy.
Ze względu na konsystencje możemy wyodrębnić maski emulsyjne, przypominające krem do twarzy, lecz charakteryzujące się większą zawartością aktywnych substancji. Znaleźć możemy również maski żelowe, które są łatwe w rozprowadzeniu oraz maski piankowe, jonowe, które są niezwykle delikatne. Ich stosowanie nie powoduje podrażnień, więc z powodzeniem nadają się do stosowania przy cerze wrażliwej. Znaleźć można również maski w płacie, których aplikacja jest bardzo prosta. Z uwagi na działanie masek można podzielić je na: oczyszczające, nawilżające i odżywiające, tonizujące i wyciszające, ujędrniające i wygładzające.

Maska kosmetyczna – dlaczego warto z niej skorzystać?

Jedną z ciekawych propozycji jest maska w płatach ze śluzem ślimaka. Zapewnia ona odbudowę i regenerację komórek oraz wypełnienie zmarszczek. Cienki płat gwarantuje dokładnie przyleganie do skóry, przez co absorpcja składników aktywnych jest bardzo skuteczna. Jedno opakowanie maski starcza na 6-dniową kurację, a to za sprawą płynu umieszczonego w saszetce. Codziennie stosowana zapewnia efekt odmłodzenia skóry.