W okresie zimowym warto zadbać o włosy, bo właśnie wtedy mogą wystąpić z nimi problemy, których wcześniej nie było. Włosy zaczynają się przetłuszczać lub elektryzować, tracą objętość albo pojawia się łupież. Problemy pojawiają się bez względu na to, czy noszona jest czapka, czy preferowane jest chodzenie bez niej. Czy można im zaradzić? Czy maska nawilżająca do włosów jest dobrym środkiem pielęgnacyjnym w tym czasie?

Pielęgnacja włosów zimą – włosy przetłuszczające się

Włosy przetłuszczają się, ponieważ pod czapką skóra się przegrzewa, co sprawia, że gruczoły łojowe pracują intensywniej. Zaleca się nosić czapki, które są choć trochę przewiewne, aby skóra mogła w nich oddychać. Włosy przetłuszczające się najlepiej myć tak często, jak tego potrzebują, nawet codziennie. To naprawdę im nie zaszkodzi. Zaleca się stosować szampon do włosów delikatnych lub przetłuszczających się – taki kosmetyk nawilża skórę głowy, nie prowokuje zwiększonego wydzielania łoju oraz nie przesusza jej. Balsamy i odzywki natomiast powinny cechować się lekką konsystencją i przeznaczeniem do spłukiwania. Najlepiej, gdy na zakończenie pielęgnacji poleje się głowę chłodną wodą, co „ostudzi” gruczoły łojowe, a włosy będą dłużej wyglądały świeżo.

Maska nawilżająca do włosów – czyli sposoby na włosy suche i elektryzujące się

Włosy elektryzują się, ponieważ pocierane o sztuczne włókna (szalik, czapka) produkują duże ilości naładowanych ujemnie cząsteczek, które wzajemnie się odpychają. A przecież włosy suche i zniszczone są bardziej podatne na elektryzowanie się i starzenie. W związku z powyższym, aby poprawić ich kondycję, zalecane jest:

  • Raz w tygodniu zastosować preparat, taki jak maska nawilżająca do włosów, która odżywi cebulki, nawilży skórę głowy oraz zamknie łuski włosowe.
  • Po każdym myciu stosować odżywek z zimowych edycji (mają one w swoim składzie składniki antystatyczne likwidujące problem) lub preparaty np. z jedwabiem, wygładzające i nawilżające powierzchnię włosów.
  • Wyrzucić czapkę z włókien sztucznych – bawełna lub wełna elektryzują się znacznie mniej.
  • Do czesania włosów stosować szczotkę z naturalnego włosia lub metalowy grzebień, a nie produkty wykonane z tworzyw sztucznych.
  • Suszyć włosy przy pomocy suszarki z jonizacją, która przeciwdziała elektryzowaniu się włosów.
  • Aby szybko przygładzić niesforne włosy, można zastosować prosty trik – przeciągnąć po nich zwilżone dłonie, ponieważ woda neutralizuje ładunki elektryczne.

Włosy oklapnięte – jak sobie z nimi radzić zimą?

Włosy są oklapnięte, ponieważ czapka przygniata włosy do głowy, zwłaszcza wtedy, gdy są niewłaściwie wysuszone. Dlatego nie zaleca się wychodzić z włosami choćby delikatnie wilgotnymi. Do mycia i stylizacji rekomenduje się stosowanie kosmetyków dodających objętości – odżywek, szamponów i pianek – które podnoszą włosy u nasady. Należy suszyć je chłodnym strumieniem powietrza (trwa to trochę dłużej, jednak jest efektywniejsze), przeczesując pasma szczotką i palcami. Najlepiej suszyć je pochylając głowę do przodu – wtedy włosy „odskakują” od skóry Po zdjęciu czapki również warto kilka razy przeczesać włosy szczotką i spryskać lakierem.