Grzybica pochwy to dolegliwość, która regularnie spotyka panie w każdym wieku. Jej skutki uboczne są bardzo nieprzyjemne, jednakże można sobie z nimi szybko poradzić, nawet bez konieczności odwiedzenia lekarza.

Jak poradzić sobie z nieprzyjemną grzybicą?

W sytuacji, kiedy równowaga w organizmie zostaje zachwiana, grzyby namnażają się w zdecydowanie szybszym tempie, dzięki czemu pojawiają się infekcje na tle grzybiczym. Szansa na zmaganie się z tą dolegliwością wzrasta przede wszystkim w przypadku zaburzonej odporności, niewłaściwego odżywiania, przemęczenia oraz stosowania wybranych leków. Warto też wspomnieć o ciąży oraz cukrzycy.

Grzybica pochwy objawia się przede wszystkim swędzeniem oraz obrzękiem, z reguły ból pogłębia się w przypadku oddawania moczu. Zbliżenia również stają się problematyczne. Kolejne skutki uboczne to zaczerwienienie, wysypka oraz wydzielina z pochwy, która ma konsystencją grudkowatą oraz biało-szary kolor.

Leczenie kobiety zmagającej się z grzybica pochwy polega na usunięciu nieprzyjemnych skutków ubocznych, które negatywnie wpływają na jej życie oraz funkcjonowanie. Stosuje się do tego kremy, maści, albo tabletki. W przypadku dwóch pierwszych opcji używa się ich przez kilka tygodni, a tabletki to 1 do maksymalnie 3 dni. Kiedy infekcje pojawiają się regularnie, albo są one bardzo nieprzyjemne w skutkach konieczne jest dłuższe leczenie, które trwa nawet do 14 dni. W takiej sytuacji stosuje się kilka środków, wśród których wymienia się maści, czopki i kremy. Konieczne jest także przyjmowanie kilku dawek flukonazolu.

Niektórzy uważają, że z grzybicą pochwy można poradzić sobie bez wychowanie z domu, to nieprawda. Można obejść się bez odwiedzenia ginekologa, przede wszystkim kiedy w przeszłości występowały już podobne objawy. Wizyta w aptece jest jednak konieczna. Można tam nabyć wiele maści i kremów, a nawet czopków, które nie wymagają okazania recepty, a szybko rozprawiają się z omawianymi dolegliwościami. Nie warto próbować metod opisywanych w sieci, gdzie jedną z nich jest wsadzanie czosnku do pochwy. Zabieg ten podrażni śluzówkę pochwy, dzięki czemu infekcja stanie się trudniejsza do wytrzymania, a objawy zaostrzają się. W najgorszych przypadkach skutkuje to wystąpieniem nadżerki, a tej komplikacji starajmy się za wszelką cenę uniknąć.