Kobieta w ciąży doświadcza wielu nieprzyjemnych dolegliwości i z racji swojego stanu, trudniej jest jej zlikwidować uciążliwe objawy. Jednym z często występujących przykrości jest zgaga. Może ona być utrapieniem każdego człowieka, lecz u ciężarnej kobiety, symptomy z reguły są bardziej nasilone. Nie wszystkie leki mogą być stosowane w czasie ciąży, ale istnieją sposoby potrafiące przynieść ulgę.

Zgagą opisuje się pieczenie odczuwane w przełyku lub żołądku, najczęściej pojawiające się w wyniku przejedzenia. Jest jednym z objawów niestrawności, niekiedy charakteryzuje choroby układu pokarmowego. W większości przypadków zgaga pojawia się jednak sporadycznie, po zbyt obfitym posiłku, lub w efekcie ćwiczeń fizycznych, które nastąpiły w niedługim czasie od spożycia pokarmów. Częściej borykają się z nią osoby z nadwagą lub z zamiłowaniem do tłustych i pikantnych potraw.

Kobieta w ciąży jest szczególnie narażona na zgagę, ponieważ powiększona macica uciska na żołądek i wynikiem tego, niestrawiony do końca pokarm zaczyna cofać się do przełyku. Sytuację pogarszają naturalnie występujące kwasy żołądkowe, które podrażniają okolicę i zwiększają intensywność nieprzyjemnych dolegliwości.

Aby uniknąć pieczenia w przełyku, przede wszystkim należy zmienić dietę, a także pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zalecana jest dieta lekkostrawna, która nie podrażnia żołądka. Powinno się zrezygnować całkowicie lub ograniczyć do minimum spożywanie potraw tłustych, smażonych czy też pikantnych. Poza tym wskazane jest unikać fast foodów, słodyczy, napojów gazowanych lub tych, które zawierają w swoim składzie kofeinę. Natomiast bardzo pomocne bywa spożywanie mniejszych porcji, ponieważ nie przepełniają one żołądka. Warto jeść 5-6 małych posiłków dziennie i ostatnią porcję spożyć przynajmniej na 2 godziny przed snem.

Kobiety ciężarne powinny unikać silnego wysiłku fizycznego, dla ogólnego dobra swojego oraz dziecka, a także z powodu zgagi. W ciąży, mięśnie brzucha bardziej pracują, a to prowadzi do powstania refluksu.

Pomocna przy zgadze jest odpowiednia pozycja podczas snu. Spanie na wznak może być szkodliwe, dobrze jest więc zadbać o to, aby nic nie uciskało na żołądek. Jeżeli istnieje taka możliwość, dobrym pomysłem jest lekkie uniesienie całego materaca i spanie w pozycji półleżącej.

Ulgę mogą przynieść również niektóre zioła i potrawy. Polecane są migdały, 'kisiel’ z siemienia lnianego, imbir czy też herbata z rumianku. Doraźnie mogą też pomóc przetwory mleczne. Warto zadbać o odpoczynek, unikać stresu i nerwowych sytuacji.

Zgaga jest nieprzyjemnym doświadczeniem, lecz obecnie istnieje wiele możliwości, które ułatwiają zmaganie się z tym dokuczliwym kłopotem. Dużo z tych sposobów było sukcesywnie stosowanych już przez nasze babcie, więc warto brać z tego przykład. Aktualnie, mamy też opcje skorzystania z gotowych preparatów, ale zawsze należy pamiętać o konsultacji z lekarzem. Warto walczyć o swoje dobre samopoczucie, ponieważ jest to główna droga do zdrowia.