Ludzie uprawiają sport z różnych powodów. Niektórzy pragną zrzucić zbędne kilogramy oraz poprawić kondycję, inni z kolei robią to z miłości do aktywności fizycznej. Jednakże, każdy kto zakosztuje przyjemności płynącej z wytwarzanych endorfin nie będzie już dłużej ich sobie w stanie sobie odmówić.

Endorfiny – co to takiego?

Przez określenie endorfiny rozumie się molekuły, które tworzą się w mózgu. Aby czynność ta mogła mieć miejsce konieczne jest uprawianie sportu, dzięki czemu człowiek może się cieszyć z zalet związanych z ich występowaniem. Endorfiny określane są mianem naturalnej morfiny dostarczanej do ośrodkowego układu nerwowego, do tkanek oraz krwi. Sam człowiek warunkuje ile endorfin zostaje wyprodukowanych przez jego ciała, a wiąże się to z intensywnością wysiłku fizycznego, który jest przez niego wybrany.

Niektóre dyscypliny umożliwiają produkcję większych ilości endorfin, chodzi przede wszystkim o bieganie, jazdę na rowerze, pływanie oraz wiele sportów uprawianych w pomieszczeniach, jak chociażby ćwiczenia cardio, zumba itd.

Największe ilości endorfin zostają produkowane przez organizm, kiedy wysiłek trwa 45 minut, co warto mieć na uwadze, kiedy rozpoczyna się trening.

Endorfiny działają przeciwlękowo. Chodzi o to, że wyciszają one emocje oraz negatywne uczucia z którymi zmaga się człowiek. Pomagają one zredukować duże ilości stresu oraz zrelaksować się po długim dniu spędzonym w pracy. Ich obecność oferuje spokojny sen, co oznacza, że następnego dnia rano człowiek wstaje zrelaksowany oraz wypoczęty.

Druga cecha endorfin to działanie przeciwbólowe. Mowa o tym, że zwiększają próg bólu przez 4 godziny od momentu, kiedy organizm człowieka zaczął je produkować. Nie odczuwa się tak dotkliwie bólu w mięśniach oraz ścięgnach, co przekłada się na to, że ludzie dają z siebie jeszcze więcej w trakcie treningu.

Kolejna właściwość endorfin to działanie przeciwzmęczeniowe. Sprawiają one, że ludzi nie mają zadyszki w trakcie ćwiczeń, a do tego czują, że mają więcej energii oraz łatwiej zmagają się ze zmęczeniem. Właśnie dlatego tak łatwo można uzależnić się od sportu i jest to jeden z nałogów występujących w dzisiejszych czasach z którego należy być dumnym. Szczęście uzależnia, a kiedy spojrzeć na inne zalety związane z regularnym uczęszczaniem na siłownię bądź praktykowaniem innego rodzaju sportu warto poddać się sile endorfin i dać się jej całkowicie zawładnąć.