Problem związany z zapaleniem ucha może przerodzić się w poważną chorobę, która w najgorszym wypadku sprowadza się do całkowitej utraty słuchu. Należy przestrzegać jednak kilku podstawowych zasad, aby uchronić się przed tą przykrą dolegliwością, która nie tylko jest jednoznaczna z dyskomfortem, ale także może obrócić się przeciwko osobie, która go zauważy u siebie.
Jak można dorobić się zapalenia ucha?
Istnieje kilka przyczyn odpowiadających za zapalenie ucha. Przede wszystkim są one związane z niewłaściwą higieną. Co rozumie się przez określenie nieodpowiednia higiena? Chodzi głównie o używanie niewłaściwych przyrządów, jak chociażby patyczków do uszu. W trakcie czyszczenia przy ich pomocy człowiek wpycha wosk z powrotem do środka (tam, gdzie został on wytworzony), a nie zostaje on wyciągany za zewnątrz. Patyczki do uszu powstały tylko i wyłącznie do czyszczenia zewnętrznej części ucha, gdyż tam również zbiera się brud oraz nieczystości. Aby pozbyć się wosku z ucha konieczne jest stosowanie specjalnych płynów, które po aplikacji rozpuszczają wosk, który w dalszej kolejności wypływa z ucha. W tym przypadku czyszczenie nie sprawia już większych trudności. Uszy można czyścić także przy pomocy własnych palców oraz wody, jednakże skuteczność takiej metody pozostawia wiele do życzenia.
Zapalenie ucha może być także spowodowane przeciągami. Kiedy w domu, albo mieszkaniu pootwierane są wszystkie okna oraz drzwi nie trzeba długo czekać aby dorobić się bólu w uszach. Początkowy dyskomfort może przerodzić się w zapalenie ucha, które jeszcze później może zmienić się w całkowitą utratę słuchu.
Częściej z zapaleniem ucha zmagają się także alergicy, cukrzycy oraz osoby, które często korzystają z basenów oraz kąpielisk.
Jak zmagać się z zapaleniem ucha?
W pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę, że bez konsultacji lekarskiej nie powinno się stosować żadnych lekarstw, środków oraz sposobów (jak chociażby zakrapiania przy pomocy wody utlenionej), gdyż aktualny stan może się zdecydowanie pogorszyć. Specjalista zajmujący się chorobami uszu nosi miano laryngologa. W pierwszej kolejności zajmuje się on regularnym czyszczeniem przewodu słuchowego. Następnie, konieczne jest zastosowanie się do jego porad w zaciszu własnego domu, które polegają na przyjmowaniu antybiotyków bądź leków o działaniu przeciwgrzybiczym, które mogą być zarówno maścią, jak i zawiesiną. Jeżeli stan pacjenta jest naprawdę poważny konieczne jest przyjmowanie środków doustnych.