Mimo słonecznej pogody lub wysokiej temperatury w pomieszczeniach Twoje dłonie i stopy ciągle są zimne? Marzniesz, gdy innym jest gorąco? Często towarzyszące nam uczucie zimna może mieć różne podłoże. Co zatem wpływa na niską temperaturę naszego ciała?

Skąd bierze się ciągłe uczucie zimna?

Jeśli wszyscy wokoło zdejmują zbędne części garderoby i narzekają na towarzyszące im uczucie gorąca, a Ty pomimo tego wybierasz gruby sweter i nie potrafisz rozgrzać się nawet przy ciepłym powietrzu, koniecznie zapoznaj się z przyczynami, jakie mogą być powodem nieustannego uczucia zimna!

Pamiętajmy, że za temperaturę naszego ciała jest odpowiedzialny nie tylko układ krążenia, ale również układ hormonalny, nerwowy, jak i powłoka naszej skóry.

Niskie ciśnienie

Jedni z nas mają ciśnienie wysokie, inni natomiast niskie. W przypadku tego drugiego, mimo, że jest ono korzystniejsze dla serca, jednym z objawów może być właśnie towarzyszące uczucie zimna.

Niedowaga

W przypadku zbyt niskiej wagi za uczucie zimna odpowiada brak tkanki tłuszczowej, której rolą jest ochrona naszego organizmu przed utratą ciepła. Niedowaga przeważnie związana jest z nieodpowiednią ilością spożywanych pokarmów oraz ich złym doborem, co powoduje, że nasz metabolizm zwalnia. W przypadku niedowagi obowiązkowo zadbajmy o swoją dietę!

Zła dieta

Jedzenie dostarcza nam energii do codziennego funkcjonowania. Źle zbilansowana i nieurozmaicona dieta pozbawiona odpowiedniej ilości węglowodanów, aminokwasów oraz tłuszczów przyczynia się nie tylko do osłabienia naszego organizmu, ale także do jego wyziębiania. Warto pamiętać w szczególności o nierezygnowaniu ze zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego, które są głównym źródłem energii.

Problemy z tarczycą

Niedoczynność tarczycy objawia się między innymi uczuciem zimna. Problemem w tym przypadku jest niedobór tyroksyny oraz niedostateczne działanie trójjodotyroniny, związane ze zbyt małą ilością jodu w pożywieniu.

Anemia

Anemia pojawia się w wyniku choroby krwi, złego odżywiania czy też utajonej utraty krwi. Polega ona na zmniejszającej się liczbie czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transport tlenu do wszystkich narządów. Jeśli ilość krwinek spada, spowalnia się również transport tlenu oraz substancji odżywczych, co w efekcie prowadzi do zaburzeń i spowolnienia metabolizmu.

Stres i zmęczenie

Długotrwałe zmęczenie oraz stres wpływają negatywnie na nasze zdrowie na wielu płaszczyznach. Jednym z objawów mogą być zimne ręce i stopy. Dzieje się tak dlatego, że utleniona krew kierowana jest do najważniejszych narządów (np. serce), natomiast pozostałe zostają niejako pominięte i schodzą na drugi plan. W takich sytuacjach należy koniecznie zadbać o odpowiedni wypoczynek, ponieważ wypoczęty organizm to zdrowy organizm.

Menopauza

Bardzo często menopauza objawia się wahaniami temperatury, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi. Przeważnie nie są to zmiany drastyczne, jednakże w przypadku nasilonych skoków raz zimna, a raz gorąca warto udać się do lekarza.