Egzaminy, rozmowa o pracę, problemy w związku to sytuacje stresujące, które mogą powodować zaburzenia funkcjonowania organizmu. Często mamy do czynienia z zaparciami, które mijają wraz ze stresem. Lecz w przypadku stresu długotrwałego problem jest poważniejszy.
Jak radzić sobie z zaparciami?
Zwykle zaparcia pojawiają się na skutek diety ubogiej w błonnik, a bogatej w mięso, tłuszcze i nabiał. Wtedy zwykle sięgamy po środki farmakologiczne takie jak: Dulcobis, Xenna, Normosan. Aby zapobiegać zaparciom, przede wszystkim trzeba zmienić dietę, wzbogacić ją o pieczywo żytnie lub razowe, płatki owsiane oraz warzywa i owoce. Konieczne jest także picie dużej ilości wody.
Stres jako przyczyna zaparć.
Dieta wysokobłonnikowa nie zawsze jest jedynym sposobem na zaparcia. Jeśli stres pojawia się bardzo często i zaparcia towarzyszą mu zawsze, znaczy to, że trzeba udać się do specjalisty i podjąć walkę ze stresem. Poza tym warto unikać sytuacji stresujących oraz poprosić o rozmowę kogoś bliskiego. Czasem rozmowa może złagodzić objawy stresu. Trzeba przemyśleć sobie czy sytuacje powodujące stres są naprawdę ważne i spróbować nie przejmować się nimi. Warto także zacząć rozwijać jakieś hobby, na przykład fitness. Ruch pozwala rozładować negatywne emocje, a także utrzymuje dobrą kondycję fizyczną organizmu, a to pomaga zapobiegać zaparciom. Stres przeszkadza w codziennym życiu, aby go ograniczyć potrzeba samozaparcia, aby sobie z nim radzić. Dzięki terapii i pozytywnym myśleniu, po upływie pewnego czasu można nauczyć się walczyć ze stresem, a co za tym idzie z zaparciami.
Zarówno stres i zaparcia są groźne dla zdrowia naszego organizmu. Skutkami przewlekłych zaparć są choroby jelita grubego, np. uchyłki jelita grubego, które powodują bóle brzucha, nasilenie zaparć, perforację uchyłka. Może dojść do powstania tzw. kamieni kałowych, które są trudne lub niemożliwe do przesunięcia przez ruchy perystaltyczne jelit. Wtedy jest konieczna interwencja chirurgiczna. Dlatego zaparcia trzeba leczyć.
Stres związany z wypróżnianiem.
Niektórzy denerwują się na myśl o wypróżnianiu np. w szkole, w toalecie publicznej. Pojawiają się wtedy zaparcia nawykowe, związane z naszą psychiką. Warto zatem zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na wypróżnienie, w miejscu, które akceptujemy. Trzeba wyregulować tryb dnia, spożywać posiłki w skupieniu oraz o tych samych porach. To pomoże w regularnym wypróżnianiu.