Kontuzja stawu barkowego objawia się bólem, obrzękiem oraz opuchlizną. Uraz stawu może nastąpić w wyniku różnych przeciążeń. Pierwszym krokiem jaki należy podjąć w przypadku kontuzji barku jest usztywnienie stawu. Jak to zrobić, by nie pogłębić kontuzji i jeszcze bardziej sobie nie zaszkodzić?

 

Urazy barku – najczęstsze przyczyny kontuzji

Staw barkowy, który uległ kontuzji ma ograniczoną ruchomość i sprawia bardzo duży ból. Temblak, który podtrzymuje rękę oraz usztywnia bark ma za zadanie utrzymać górną kończynę w określonej pozycji, by zapobiec rozwojowi kontuzji oraz przyspieszyć rehabilitację. Do kontuzji barku może dojść, gdy na wyprostowaną rękę zadziała duża siła, np. podczas upadku. Urazu można też doznać podczas silnego uderzenia w ramię. W zależności od rodzaju kontuzji, może dojść do zwichnięcia kości lub całego stawu. Więzadła lub torebki stawowe także mogą ulec uszkodzeniu, wtedy kontuzja jest bardziej bolesna i trudniejsza w leczeniu. Ze względu na ograniczenie ruchomości stawu górnej kończyny, kontuzjowana ręka jest całkowicie wyłączona z użycia. Jednak odpowiednia rehabilitacja i stosowanie się do zaleceń lekarza może przywrócić pełną sprawność.

 

Nastawienie barku, temblak, rehabilitacja

Po urazie barku należy przede wszystkim usztywnić staw. Konieczna jest wizyta u lekarza, który najprawdopodobniej zleci badanie RTG. Dzięki temu można będzie dokładnie zobaczyć jaki jest stopień kontuzji. Kolejnym krokiem jest nastawienie barku i włożenie ręki w temblak. Nastawienie może nastąpić bez znieczulenia, jednak należy liczyć się z dużym bólem. W przypadku silnej kontuzji możliwe jest znieczulenie ogólne, podczas którego lekarz nastawia bark. Trudne przypadki są operowane. Czasami konieczne jest też usztywnienie barku przy pomocy gipsu lub bandaży. Temblak ma za zadanie utrzymywać rękę w określonej pozycji i chronić ją przed jakimkolwiek przeciążeniem. Rehabilitacja pacjenta po urazie to:

– ograniczenie ruchu na około 4 tygodnie

– wdrożenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie (po określonym czasie)

– zabiegi u fizjoterapeuty

– masaże

 

Pacjenci z urazem barku przyjmują też środki przeciwbólowe oraz leki przeciwzapalne. Temblak ma zadanie usztywnić bark, z kolei orteza lub stabilizator przydadzą się osobom, których rehabilitacja przebiega dłużej, a bóle stawowe są bardzo uciążliwe.