Problemy z zasypianiem w dłuższej perspektywie czasowej potrafią być prawdziwą udręką. Osoby cierpiące na bezsenność doskonale znają uczucie, jakie towarzyszy im podczas kolejnej nocy spędzonej na przewracaniu się z boku na bok oraz nerwowym zerkaniu na wskazówki zegara. Nieprzespane noce mogą poważnie odbić się nie tylko na naszym codziennym funkcjonowaniu, ale i zdrowiu. Podpowiemy zatem, jak szybko zasnąć.
Skąd biorą się problemy z zasypianiem?
Już od najmłodszych lat informowano nas, jak ważny w życiu człowieka jest sen. To właśnie on wpływa na codzienne funkcjonowanie, naszą zdolność do koncentracji, ilość energii do działania, a przede wszystkim zdrowie. Zbyt mała ilość snu rzutuje na wszystkie z powyższych. Bezsenność może bowiem powodować upośledzenie wielu procesów fizjologicznych oraz psychicznych. Apatia, niska sprawność umysłowa, problemy z pamięcią czy osłabienie układu odpornościowego to tylko niektóre ze skutków zbyt małej ilości snu.
Dlaczego zatem nie możemy zasnąć? Bezsenność może być powodowana przez wiele czynników, a w szczególności przez długotrwały stres, stany napięcia czy nerwice. Ponadto, na jakość snu może wpływać także depresja, zaburzenia lękowe, choroby układu oddechowego oraz układu krążenia.
Pamiętajmy również, że istnieje coś takiego, jak higiena snu, której nieprzestrzeganie może powodować problemy z zasypianiem. Co kryje się pod tym określeniem? Na higienę snu wpływ ma nasza aktywność fizyczna, dieta, temperatura pomieszczania, w którym śpimy, ilość drzemek w ciągu dnia czy też stosowanie przed snem środków pobudzających.
Jak szybko zasnąć?
Każdy z nas po kolejnej ciężkiej nocy i problemach z szybkim zaśnięciem oddałby wszystko, aby tylko znaleźć cudowny złoty środek na tę przypadłość. O jakich skutecznych i pomocnych metodach na kłopoty z zasypianiem warto wiedzieć?
Odpowiednie warunki podczas snu
Na jakość snu w dużej mierze wpływa nasze otoczenie. Zadbaj przede wszystkim o:
– wygodny materac oraz miękką pościel
– odpowiednią temperaturę pomieszczenia (ok. 22 °C)
– codzienne wietrzenie sypialni czy zaopatrzenie się w klimatyzator lub nawilżacz powietrza.
Sposoby na chwilę relaksu
Przed snem warto znaleźć chwilę czasu na relaks, jak i sposób na uspokojenie się i odprężenie. Nie jest zalecane korzystanie tuż przed snem z telefonów, laptopów, a także oglądanie filmów na telewizorze. Zamiast tego wybierzmy ziołową herbatę, mleko z miodem lub rozdział ulubionej książki. Pamiętaj, aby przed snem nie myśleć o sytuacjach i rzeczach stresujących oraz nerwowych!
Aktywność fizyczna
Pomocne w szybkim zaśnięciu jest wcześniejsze dotlenienie organizmu. Krótki spacer lub bieg na świeżym powietrzu godzinę przed snem z pewnością poprawi jego jakość! Bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna, przy ładnej i słonecznej pogodzie obowiązkowo na zewnątrz.
Właściwe odżywianie się
Tuż przed snem unikajmy potraw ciężkostrawnych, które wymagają od naszego organizmu wzmożonego wysiłku przy ich trawieniu. Ponadto, nie jest także wskazane picie napojów z kofeiną i alkoholu.
Odpowiednie nawyki związane ze snem
Starajmy się wypracować swój własny rytm. Unikanie długich drzemek w ciągu dnia, stałe pory wstawania oraz kładzenia się spać, jak i brak „dosypiania” na siłę pomogą uregulować nasz codzienny sen.