Gładka, jasna cera pozbawiona niedoskonałości jest świadectwem zdrowia i urody. Niestety stres, wpływ czynników zewnętrznych, promieniowanie słoneczne i nieprawidłowe nawyki kosmetyczne mogą przyczynić się do powstawania zmian zapalnych i zaskórników – tzw. wągrów. Jak się ich pozbyć w bezpieczny i możliwie nieinwazyjny sposób?

Wągry jak powstają?

Aby prawidłowo usuwać wągry i zapobiegać ich ponownemu powstawaniu należy poznać mechanizm ich tworzenia się w skórze. Zaskórniki, czy też wągry powstają w zagłębieniach skóry, na skutek kumulacji cząsteczek organicznych – sebum i złuszczonego naskórka. Ich czarna „główka” widoczna na powierzchni skóry to właśnie sebum, które uległo utlenieniu i wymieszaniu z zanieczyszczeniami z powierzchni skóry. Najczęściej pojawiają się w „strefie T” czyli:

– na nosie – zwykle tam jest ich najwięcej i są najbardziej widoczne;
– na brodzie – mogą być małe i trudne do usunięcia, pory w tej części twarzy rzadko są rozszerzone;
– na czole – najczęściej w jego dolnej części;

Wyciskanie na siłę wągrów nie pomoże na dłuższą metę i nie pozwoli na pozbycie się problemu raz na zawsze. Skórę należy pielęgnować mądrze i w taki sposób, by stopniowo ją oczyścić ze złogów, a przy okazji nie podrażnić i nie uszkodzić.

Podstawą zwalczania wągrów jest odpowiednia pielęgnacja skóry

Kluczem do wygładzenia cery i zmniejszenia liczby czarnych punkcików na powierzchni skóry jest złuszczanie martwego naskórka. W zależności od rodzaju cery wybierz peeling:

– drobnoziarnisty – delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, nie uszkadzając przy tym skóry właściwej. Peeling tego rodzaju jest odpowiedni do skóry normalnej i tłustej. Używany sporadycznie i w delikatny sposób sprawdzi się również u posiadaczy skóry suchej.
– gruboziarnisty – powinien być stosowany raczej na ciało niż na skórę twarzy, należy z nim postępować ostrożnie i delikatnie masować nim skórę. Jeśli decydujesz się na jego użycie, skup się na rejonach twarzy, gdzie skóra jest mniej wrażliwa – czoło, nos, broda. Masuj delikatnie.
– enzymatyczny – sprawdzi się przy każdym rodzaju cery, nawet najdelikatniejszej. Peelingi enzymatyczne zawierają składniki pochodzenia roślinnego np. papainę, które rozpuszczają warstwę rogową naskórka i oczyszczają skórę likwidując wągry.

Oprócz peelingów pamiętaj o regularnym, dokładnym zmywaniu makijażu – olejkami lub żelami przeznaczonymi do Twojego rodzaju skóry.

Doraźne metody usuwania zaskórników

Bywa, że odpowiednia pielęgnacja to za mało by pozbyć się zalegających w porach skóry złogów.

Oczyszczanie manualne

W takim wypadku zdecyduj się na manualne oczyszczanie u kosmetyczki. Obecnie zabiegi tego rodzaju są przeprowadzane bardzo delikatnie. Skóra najpierw jest odpowiednio przygotowywana do oczyszczania, a następnie kojona. Pory zostają ręcznie oczyszczone (zwykle palcami lub tzw. łyżeczką unny), a później zamknięte. Prawidłowo przeprowadzone oczyszczanie nie powoduje uszkodzeń skóry, nie jest bolesne, ani nie wiąże się z ryzykiem krwiaków i siniaków.

Kwasy

Jeśli masz skłonność do powstawania zaskórników stosuj kremy zawierające kwasy. Pomocny będzie krem z kwasem azelainowym lub migdałowym (delikatniejszy, lepiej się sprawdzi na skórach wrażliwych). Krem z kwasem zawsze należy stosować razem z filtrem przeciwsłonecznym. Kwasy nie tylko pomogą usunąć zaskórniki, ale również zlikwidują przebarwienia.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz pamiętaj, że podstawą jest regularne i szczegółowe oczyszczanie skóry i codzienne dobre nawyki.