Większość z nas miała choć raz w życiu problem z zatkanym uchem. Jest to nieprzyjemna przypadłość utrudniająca słyszenie i powodująca uczucie dyskomfortu. Czasem zatkane ucho wiąże się z pojawieniem się szumów usznych, a także zawrotów głowy.
Zazwyczaj zatykanie ucha pojawia się w przypadku przeziębienia. Stan zapalny nosa i gardła dociera do przewodów słuchowych i powoduje ich zamknięcie. Pomocne w takiej sytuacji są krople do nosa albo domowe inhalacje z leczniczymi olejkami lub przeciwzapalnymi ziołami jak rumianek. Aby przeprowadzić taki zabieg, należy wlać litr gorącej wody do miski, dodać kilka kropel olejku np. eukaliptusowego, pochylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychać opary. Jeśli katar nie mija, wówczas trzeba udać się na wizytę lekarską, aby zapobiec rozwijaniu się zapaleniu zatok, które negatywnie wpływa również na stan uszu.
Inną przyczyną zatkanych uszu może być gromadzący się w nich nadmiar woskowiny. Substancja ta służy prawidłowemu funkcjonowaniu przewodu słuchowego (oczyszcza go i nawilża), ale pojawiająca się w nadmiarze może upośledzić słuch.
Duża ilość woskowiny zazwyczaj pojawia się u osób, które noszą aparat słuchowy, mieszkają w zanieczyszczonym środowisku, używają słuchawek, czy też preferują długie kąpiele (woskowina w kontakcie z wodą pęcznieje).
Pomocne w tej sytuacji są preparaty do oczyszczania ucha dostępne w aptece bez recepty. Zmiękczają woskowinę i pozwalają na jej bezinwazyjne usunięcie. Ważne jest ogrzanie ich w dłoni przed zastosowaniem, aby nie doprowadzić do przeziębienia ucha.
Również podczas jazdy windą czy lotu samolotem pojawia się zatykanie uszu, ponieważ do uszu dostaje się dużo powietrza, które uciskając trąbkę Eustachiusza, chwilowo ją zwęża.
Jest kilka sposobów na tę dolegliwość. Pomocne okazuje się po prostu ziewanie, które udrażnia przewody słuchowe. Można także żuć gumę lub ssać cukierki, co również odtyka zatkane uszy.
Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą rezultatu i po trzech dniach problem nie mija, konieczna staje się wizyta lekarska, podczas której lekarz postawi diagnozę i skieruje do właściwego specjalisty. Bywa, że przyczyna zatkanych uszu jest poważniejsza. Może nią być zapalenie ucha lub pęknięcie błony bębenkowej.
Niepokojące jest również zjawisko zatykania się uszu w sytuacjach innych niż wyżej wymienione, które może oznaczać dysfunkcję trąbki słuchowej. Warto wówczas udać się do specjalisty po pomoc.
Słuch to jeden z ważniejszych zmysłów i dlatego należy o niego należycie dbać. Nie zaniedbujmy więc profilaktyki i w sytuacji przedłużających się dolegliwości, badajmy się u specjalisty.