Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ile dobra można znaleźć na przydrożnych łąkach oraz miedzach. Cenne rośliny traktowane są jak chwasty, depcze się po nich oraz ścina. Jaka szkoda, gdyż wspierają one różnorodne problemy zdrowotne oraz organizm dobrze je toleruje. Jedną z nich jest skrzyp polny. Co warto o nim wiedzieć?
Jakie właściwości posiada skrzyp polny?
Skrzyp polny posiada sporo cennych właściwości leczniczych, dzięki którym od bardzo dawno używa się go w medycynie naturalnej. Korzystanie się z niego również w ziołolecznictwie, dlatego warto się przekonać jak działa.
Jego cenne właściwości uwarunkowane są występowaniem flawonoidów, które przyniosą znaczną ulgę osobom zmagającym się z dną moczanową. Jest to związane z tym, iż roślina zwiększa objętość moczu oraz sprawia, że moczany zostają w szybszym tempie usunięte z organizmu. W tym samym czasie, skrzyp polny nie działa na człowieka moczopędnie, dlatego nie odwadniamy się. To rozwiązanie po które warto sięgać w trakcie zmagania się ze schorzeniami dróg moczowych, kamicą moczową, gośćcem, a także w przypadku skazy moczanowej. Omawiana roślina wykazuje rozkurczowe działanie na drogi żółciowe, a do tego sprawia, że ściany naczyń krwionośnych stają się zdecydowanie silniejsze.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że skrzyp działa też uspokajająco i przeciwdrgawkowo. Warto mieć na uwadze, że mimo, iż o tej właściwości nie mówi się tak dużo, jest ona potwierdzona w badaniach naukowych. Jest to związane z występowaniem w roślinie flawonoidów izokwercytrynych.
Napar przygotowany ze skrzypu doskonale wpłynie na intensywne miesiączkowanie, a także krwawienia z żylaków. Sytuacja jest taka sama w przypadku owrzodzeń okrężnicy, wrzodów żołądka, dwunastnicy, jak również występujących krwawień z płuc oraz nosa. Napar nie jest skomplikowany do przygotowania. Trzeba skorzystać jednie z ususzonego skrzypu polnego oraz wody. Taki napar warto wprowadzić do diety i pić trzy razy dziennie. W tym momencie warto zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie po które można sięgać bezustannie. Chodzi o to, że regularne picie skrzypu sprawia, że w organizmie zaczyna brakować witaminy B1, stąd trzeba ją uzupełniać bądź zrobić sobie przerwę od picia naparu.
Na tym jednak nie kończą się zbawienne właściwości skrzypu polnego, gdyż używa się go również do celów kosmetycznych. Absolutnym numerem jeden są dolegliwości z nadmiernym poceniem się. W takim przypadku pot zostaje wydalony z organizmu razem z moczem, a nie przez powierzchnię skóry. To zdecydowana zaleta, która pozytywnie wpłynie na jakość życia oraz umożliwi większą pewność siebie. To rozwiązanie, które przyda się również w sytuacji, kiedy na skórze występują oparzenia i stany zapalne. Skóra regeneruje się zdecydowanie szybciej, kiedy regularnie nakłada się na nią okłady przygotowane z naparu. Skrzyp polny wspiera osoby zmagające się z łuszczącą oraz w przypadku właścicieli cery naczyniowej. Jest to związane z występującymi w roślinie flawonoidami, które sprawiają, że naczynka krwionośne nie pękają tak często. Dzięki temu na skórze nie pojawiają się nieatrakcyjne pajączki.