Dokuczliwe bóle karku to dolegliwość, która u niektórych osób pojawia się bardzo często. Może ona wynikać z długotrwałej pracy przed komputerem czy też złej pozycji podczas snu. Jednakże przyczyn sztywności karku jest znacznie więcej. Jak radzić sobie z tą uciążliwą przypadłością?
Przyczyny bólu karku
Promieniujący ból oraz sztywnienie karku to wynik przeciążenia kręgów kręgosłupa oraz napięcia mięśni. Przyczyny tej dolegliwości mają różnorakie podłoże, często będąc również wynikiem z pozoru błahych rzeczy. Wśród najpopularniejszych i najważniejszych z nich należy wyróżnić:
- pracę przed komputerem i związane z tym nieodpowiednie ułożenie głowy,
- złą pozycję w trakcie snu (nieodpowiednia poduszka lub materac),
- przebywanie w przeciągu,
- stres,
- bóle karku po urazie lub kontuzji,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgów oraz dysków,
- brak aktywności fizycznej i wynikające z tego osłabienie mięśni.
Jak radzić sobie z bólem karku?
W przypadku problemu ze sztywniejącym karkiem najważniejsza jest profilaktyka, która pozwoli zapobiec nieprzyjemnym bólom. W tym celu bardzo ważne jest, aby zachować prawidłową pozycję podczas siedzenia i pracy przed komputerem. Nasza głowa nie powinna być zbyt mocno uniesiona, opuszczona lub też skierowana na lewą lub prawą stronę. Jeśli pracujesz przed ekranem monitora każdego dnia przez kilka godzin pamiętaj, aby robić przerwy w pracy i rozluźniać spięte mięśnie szyi. W tym przypadku warto zapoznać się z paroma pomocnymi ćwiczeniami rozciągającymi oraz wzmacniającymi mięśnie kręgosłupa takimi jak skręty, obroty głowy oraz odchylanie jej do przodu i do tyłu, powtarzane w seriach po kilka powtórzeń.
Ponadto, pomocne przy napięciu szyi i karku są także masaże. Mogą być one wykonywane przez specjalistę, samemu lub z pomocą innego domownika. Dla lepszej skuteczności można użyć olejków eterycznych (rozmarynowy, majerankowy). Pamiętajmy jednak, aby nie masować kręgosłupa, tylko otaczające go mięśnie!
Ulgę przyniosą również ciepłe okłady z wykorzystaniem ręcznika lub termoforu, a także gorące kąpiele i maści rozgrzewające.
Warto zadbać także o prawidłową pozycję podczas snu. Jeśli bóle karku towarzyszą Ci zaraz po wstaniu z łóżka, być może konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalną poduszkę ortopedyczną lub zmiana materaca.