Ruta zwyczajna jest jednym z ziół występujących w Polsce. Posiada wiele cennych właściwości, ale oprócz tego charakteryzuje się gorzkim smakiem i specyficznym zapachem. To roślina, która kwitnie przede wszystkim w trakcie letnich miesięcy, czyli od czerwca do sierpnia. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania warto sięgać po nią codziennie. W jej składzie można wymienić cenne olejki eteryczne, flawonoidy, alkaloidy, sole mineralne, witaminę C, kumarynę oraz kwasy organiczne.
Kiedy wziąć pod uwagę ziołolecznictwo stosuje się przede wszystkim liście ruty zwyczajnej oraz jej ziele. Kiedy roślina jest zebrana w odpowiednim czasie, wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Należy zebrać ją jeszcze zanim zakwitnie. W trakcie samego zbierania ścina się pędy, a następnie suszy w ciemnych i jednocześnie przewiewnych miejscach. Oprócz wymienionych właściwości ruta działa żółciopędnie, uspokajająco, wiatropędnie, a także redukuje ciśnienie krwi. Ułatwia rozkurczanie mięśni gładkich, dlatego sprawdzi się przede wszystkim w trakcie trudnych miesiączek, dodatkowo obniża ciśnienie krwi i wykazuje działanie przeciwzapalne. Po roślinę warto sięgać w przypadku częstych biegunek i braku apetytu. Niektóre osoby zauważają pozytywne działanie w trakcie zmagania się z pasożytami (w dawnych czasach były to przede wszystkim wszy oraz robaki występujące w przewodzie pokarmowym). Przez charakterystyczny zapach ruta pachnie nieprzyjemnie dla owadów, czyli odstrasza komary, muchy, a nawet karaluchy.
Kiedy na skórze pojawiają się stany zapalne i uporczywy świąd, warto sięgnąć po omawianą roślinę. Dodatkowo regularne stosowanie sprawia, że skóra staje się rozjaśniona, a procesy starzenia zostają opóźnione. W dawnych czasach stosowano ją przede wszystkim w trakcie okładów na bóle uszu, głowy oraz zębów. Rozwój medycyny sprawił, że roślina używana jest przede wszystkim w związku z innymi dolegliwościami, jednak o tych ważnych cechach również należy pamiętać.
Ruta zwyczajna może powodować szereg negatywnych skutków ubocznych, wśród których wymienia się skurcze macicy, uporczywe krwawienia w trakcie zmagania się z miesiączką oraz zwiększenie wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne. W związku z tym po zioło nie powinny sięgać kobiety w ciąży, osoby z nieżytem przewodu pokarmowego, wrzodami żołądka oraz dwunastnicy, a także zgagą. Stosowanie roślinny powinno być skonsultowane z lekarzem.