Pękające pięty to problem, który dotyka sporą część naszego społeczeństwa. Staje się on dotkliwy zwłaszcza latem, kiedy zaczynamy zakładać buty odkrywające sporą część stopy. Jak zatem radzić sobie z tą nieestetyczną dolegliwością?
Dlaczego właściwie pięty pękają?
Jedną z głównych przyczyn jest odwodnienie naskórka. Utrata nawilżenia doprowadza do wytworzenia się grubych warstw zrogowaciałego naskórka, który ma stanowić barierę ochronną przed dalszymi stratami wilgoci. To z kolei sprawia, że skóra nie regeneruje się prawidłowo. Na początku nie jest to zbyt kłopotliwy objaw, dlatego wiele osób bagatelizuje problem już na tym etapie. Z biegiem czasu pojawia się jednak ból podczas chodzenia, swędzenie, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienie podczas nacisku.
Kolejną przyczyną szorstkiego naskórka mogą być z pozoru niegroźne odciski. Są to małe fragmenty żółtej i przesuszonej skóry, która nawarstwia się w miejscach jej uszkodzenia. Podobnie jak w przypadku zrogowaciałego naskórka, również ta skóra ma spełniać funkcję ochronną. Zaniedbane odciski mogą zacząć pękać pod wpływem nacisku oraz podczas zwykłego chodzenia.
Do innych czynników, które przyczyniają się do nadmiernego wysuszenia skóry pięt, zaliczamy między innymi: chodzenie boso, noszenie niewygodnych butów, brak odpowiedniej pielęgnacji czy zbyt mocne szorowanie naskórka. Przyczyn można upatrywać się również w niektórych chorobach, np.: otyłości, cukrzycy oraz niedoczynności tarczycy.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
W przypadku pękających pięt jest to złota zasada, która uchroni nas nie tylko przed bólem, ale również przed wydawaniem majątku na specjalistyczne kosmetyki i zabiegi. Warto zatem zainwestować w dobrej jakości krem do pięt i na stałe włączyć go w swoją codzienną toaletę. Ponadto, dobrze jest zrobić sobie kilka razy w tygodniu delikatny peeling stóp, który przygotuje je do dalszych zabiegów. Wszelkiego rodzaju sole do stóp, maski złuszczające czy specjalistyczne pilniki i wkładki do butów również mogą znacznie poprawić nawilżenie skóry i uchronić ją przed pękaniem.
Co jednak jeśli problem już się pojawił? Wtedy również warto jak najszybciej zacząć skórę nawilżać. Bardzo pomocne okazują się w tym przypadku wszelkiego rodzaju domowe mikstury z użyciem mleka i miodu. Nie tylko świetnie zmiękczą naskórek, ale również usuną ten martwy i wspomogą krążenie w dolnych kończynach. Tego typu kurację należy wspierać różnego rodzaju specjalistycznymi kosmetykami, które z pewnością dostaniemy w każdej aptece. Hitem ostatnich miesięcy są skarpetki złuszczające, które po kilkudziesięciu minutach usuwają cały zrogowaciały naskórek, pozostawiając pięty gładkie i doskonale nawilżone. Nie należy jednak zapominać, że odpowiednio dobrane buty to także część pielęgnacji skóry stóp. Warto zatem rozejrzeć się za wygodnym obuwiem i zainwestować w odpowiednie wkładki, które znacznie poprawią komfort chodzenia.