Jednych przyprawia o dreszcze, innym przynosi ulgę, a jeszcze innym sprawia mnóstwo kłopotów. Mowa tu o strzelaniu w stawach a konkretnie w stawie skroniowo-żuchwowym. Raz na jakiś czas to nic strasznego, jednak kiedy żuchwa nawykowo wyskakuje ze stawu, blokuje się i sprawia ból, należy koniecznie coś z tym zrobić.
Strzelanie stawów może być spowodowane nieprawidłową budową panewki lub głowy stawu, nadmierną elastycznością aparatu więzadłowego lub zaburzonym napięciem mięśniowym wokół stawu. Czasem wystarczy rehabilitacja, niestety są sytuacje, kiedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny.
Przodo-żuchwie, tyło-żuchwie i wady zgryzu
Najczęstszymi nieprawidłowościami w ustawieniu żuchwy względem szczęki jest przodo-żuchwie i tyło-żuchwie. Prawidłowe ustawienie tych dwóch struktur to takie, że zęby górne lekko zachodzą na dolne, jednak pozostają w kontakcie. Kiedy żuchwa jest patologicznie wysunięta do przodu lub do tyłu może to powodować nie tylko wady zgryzu, ale i niestabilność w stawie skroniowo-żuchwowym, problemy z gryzieniem pokarmu, bóle głowy i zaburzenia w napięciu mięśniowym wokół głowy, szyi, a nawet ramion. Wady zgryzu również uniemożliwiają prawidłowe domknięcie buzi, co skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych.
Terapia manualna a stawy
Terapia manualna znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku problemów z kręgosłupem, ale także w przypadku stawów w obrębie głowy. Gabinety stomatologiczne przeprowadzające kompleksowe leczenie już od dawna mają w swojej ofercie fizjoterapię stomatologiczną. Jest to doskonała alternatywa dla chirurgicznego ustawiania szczęki i żuchwy w prawidłowym położeniu, o ile oczywiście warunki anatomiczne na to pozwalają.
Leczenie ortodontyczne stawów
Leczenie stawów skroniowo- żuchwowych to złożony proces wymagający udziału stomatologa, fizjoterapeuty, ortodonty, a czasem nawet chirurga i psychiatry. Nieprawidłowa mechanika tychże stawów może wynikać z wady zgryzu. W wielu przypadkach aparat ortodontyczny jest w stanie w dużej mierze złagodzić problem ze stawami skroniowo–żuchwowymi, a nawet lekko skorygować ułożenie żuchwy znajdującej się za bardzo z tyłu lub z przodu w stosunku do górnej szczęki.
Stawy skroniowo-żuchwowe bardzo rzadko leczy się chirurgicznie. Operacyjne leczenie stosuje się wtedy, gdy mamy do czynienia z urazem lub wadą rozwojową, która uniemożliwia mowę, gryzienie i żucie pokarmów, a nawet połykanie. Nieprawidłowości w ułożeniu żuchwy mogą również powodować problemy ze snem, bezdechy, jak i również brak możliwości klasycznej intubacji przy konieczności sztucznej wentylacji.