W ostatnim czasie w mediach tradycyjnych i Internecie oraz komunikacji, kierowanej głównie do kobiet pojawiają się cyklicznie informacje o zakwaszeniu organizmu. W zależności od źródeł jesteśmy informowani o tym, że do zakwaszenia może dojść poprzez jedzenie dużych ilości mięsa, zwłaszcza czerwonego, alkoholu, żywności przetworzonej, słodyczy czy potraw smażonych. Jaka jest prawda i jak walczyć z „zakwaszeniem”?
Zakwaszenie organizmu. Czy jest możliwe?
Poziom pH tkanek i płynów w organizmie człowieka jest stały, oczywiście część z nich wyróżnia się szczególnie kwasowym odczynem – najlepszym przykładem jest wnętrze żołądka wraz z kwasem żołądkowym, którego poziom pH ma wpływ na trawienie oraz stanowi swoistą barierę dla bakterii i wirusów. Nawet niewielkie odchylenia od normy skutkowałyby bardzo poważnymi konsekwencjami, wśród których najpoważniejszym są trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych – nerek i wątroby, oraz śmierć. Prawidłowe pH krwi waha się w niewielkim zakresie – od 7,35 do 7,45. Każda wartość powyżej lub poniżej tej normy stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.
Zakwaszenie organizmu, w pojęciu jakie kreują media nie jest możliwe. Dzięki sprawnej pracy nerek oraz wątroby krew krążąca po ciele człowieka jest stale filtrowana i oczyszczana, a poziom pH utrzymuje się na stałym poziomie. Wobec tego można z całą pewnością, stwierdzić, że nieprawidłowa dieta, pomimo tego, że niewątpliwie jest szkodliwa, to jednak nie powoduje tzw. „zakwaszenia organizmu”.
Samopoczucie a styl życia
Na dobre samopoczucie i uczucie, mylnie nazywane „zakwaszeniem” niebagatelny wpływ mają czynniki środowiskowe i styl życia. Wśród czynników najmocniej wpływających na samopoczucie, oprócz diety, należy wymienić:
– przewlekły stres – może być przyczyną nieprawidłowości w jedzeniu i trawieniu, przyczynia się do wrzodów żołądka i nadciśnienia tętniczego;
– brak ruchu – sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej;
– nadmierną aktywność fizyczną – która może skutkować uszkodzeniami mięśni i kontuzjami. Sport wyczynowy uprawiany w niehigieniczny sposób przyczynia się do stresu fizycznego.
– używki – alkohol i tytoń.
– restrykcyjne diety i głodzenie się – powodują zaburzenia metabolizmu, mogą przyczyniać się do wrzodów żołądka i niedoborów mikro- oraz makroelementowych.
Aby uniknąć złego samopoczucia, czuć się zdrowo i lekko oraz mieć poczucie, że homeostaza organizmu jest zachowana, dbaj o zdrową, zbilansowaną dietę, unikaj potraw ciężkich, przetworzonych, tłustych i smażonych mięs oraz żywności przetworzonej. Stawiaj na świeże warzywa i owoce oraz chudy nabiał i pełnoziarniste pieczywo.