Z uszami nie ma przelewek. Jeśli są nieodpowiednio czyszczone mogą narobić dużego problemu. Wiele osób korzysta z patyczków do uszu, które jednak nie są najlepszym rozwiązaniem. W związku z tym należy się dowiedzieć w jaki sposób czyścić omawiany narząd, aby nie istniała konieczność płukania uszu u laryngologa.
Woskowina
Kiedy z uszami wszystko jest w porządku ich czyszczenie przebiega niezależnie od człowieka. W związku z tym nie należy o tym myśleć, gdyż wydzielina powinna pozostać w uszach. Przez określenie wydzielina rozumie się woskowinę wydostającą się z ucha. Powinna ona się tam znaleźć, gdyż oznacza to, że z uszami jest wszystko w porządku. Podstawowe zadanie woskowiny polega na ochronie skóry w przewodzie słuchowy oraz błony bębenkowej. Woskowina może mieć kilka kolorów, począwszy od jasno miodowej, a zakończywszy na brązowej. Tak samo w przypadku jej konsystencji, poczynając od lepkiej przez wilgotną, a nawet suchą. Czym jest woskowina? Powstaje ona przy pomocy gruczołów łojowych oraz woskowinowych, jej konsystencja jest efektem złuszczania się naskórka, który występuje w przewodzie słuchowym.
W jaki sposób należy czyścić uszy?
Jeśli do czyszczenia korzysta się z patyczków do uszu należy przede wszystkim upewnić się, że nie wnikają one w głębię ucha, gdyż w takiej sytuacji usuwają one zbyt dużą ilość woskowiny. W związku z tym jej produkcja zostanie zwiększona. Skutkiem tego można zmagać się z zatkanymi uszami, co jest zjawiskiem bardzo nieprzyjemnym oraz uciążliwym. Używanie patyczków niesie za sobą ryzyko wpychania woskowiny głęboko, co sprawia, że można uszkodzić także skórę bądź błonę bębenkową. Odpowiednie czyszczenie uszu to nic innego jak korzystanie z wody oraz mydła. Patyczki powinny być wykorzystywane do oczyszczenia małżowiny usznej jedynie do ujścia przewodu słuchowego.
W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z szumem w uszach, problemami ze słyszeniem, uczuciem zalegającej wody w uchu, a nawet pojawia się ból warto spróbować pozbyć się nagromadzonego czopu. Do tego zadanie korzysta się z parafiny. Parafinę powinno się podgrzać do temperatury około 36 stopni oraz wlać ją do ucha. W dalszej kolejności wypłynie ona samoistnie. Ten sposób warto praktykować parę razy w tygodniu. Woskowina może zostać usunięta także przy pomocy odpowiedniego sprayu, który można nabyć w aptece. W przypadku, gdy wymienione powyżej dolegliwości nie ustępują konieczna jest wizyta u laryngologa, który zajmie się płukaniem ucha.