Problemy z osiągnięciem wzwodu dotyczą głównie mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat. Lecz nie oznacza to, że nie może się to zdarzyć u młodszego mężczyzny, szczególnie jeśli pali papierosy, źle się odżywia i żyje w ciągłym stresie. Psychika odgrywa ważną rolę w życiu seksualnym.
Jakie mogą być przyczyny zaburzeń potencji?
Problemy z potencją mają bardzo różne podłoże. Mogą to być zmiany hormonalne np. spadek testosteronu, poza tym niedrożność lub uszkodzenie naczyń krwionośnych penisa, zaburzenia neurologiczne, nowotwory. Zaburzenia potencji mogą zdarzyć się w przebiegu różnych przewlekłych chorób takich jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane. Duży wpływ na problemy z potencją ma przemęczenie, brak snu, stres, stany lękowe, depresja oraz zła dieta, brak ruchu, niedobór witamin, palenie papierosów i picie alkoholu.
Co na potencję? Po pierwsze zmiana stylu życia.
Ćwiczenia fizyczne poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego i krążenia, co na potencje ma bardzo duży wpływ. Warto zatem włączyć do życia codziennego aktywność ruchową, ponieważ tylko regularne ćwiczenia poprawią krążenie oraz podniosą poziom testosteronu. Poza tym ćwiczenia redukują poziom stresu, który często wpływa na zaburzenia erekcji. Przy tym zaleca się rzucić palenie oraz unikać alkoholu.
Ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiednich składników odżywczych. Jednym z niezbędnych składników jest cynk, który bierze udział w syntezie testosteronu. Pierwiastek ten znajduje się w ciemnym pieczywie, chudym mięsie, kaszy gryczanej, jajkach, owocach morza, orzechach i otrębach. Kolejnym składnikiem, który ma znaczenie dla mechaniki erekcji, jest arginina. Znajduje się w czerwonym mięsie, drobiu, żółtkach jaj, owocach morza, szpinaku, orzechach, siemieniu lnianym. Witamina E poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Znajdziemy ją w orzechach, słoneczniku, szpinaku, migdałach i oleju słonecznikowym. Dieta powinna być pozbawiona cukrów prostych, alkoholu oraz należałoby ograniczyć tłuszcze nasycone.
Co jeszcze wpływa korzystnie na potencję?
Jeśli zastanawiamy się, co na potencję będzie korzystne, oprócz prawidłowej diety i aktywności fizycznej, odpowiedzią na to pytanie są zioła. Korzeń żeń-szenia ma silne działanie pobudzające, antystresowe. Korzeń Maca to roślina zawierająca argininę i witaminy, zwiększa libido oraz zmniejsza problemy z erekcją. Miłorząb japoński wzmaga przepływ krwi do narządów płciowych, a buzdyganek naziemny zawiera naturalny hormon wzmacniający potencję.