Marta i Radek, małżeństwo po czterdziestce. On woli po pracy usiąść na kanapie i przeglądać internet. Ona chce dać mężowi dobry przykład, zadbać o formę i figurę, więc wykonuje ostry program treningowy – codziennie siłownia i bieganie. Wkrótce oboje zaczną skarżyć się na ból kolan. Radek z powodu bezruchu, Marta – przez jego przedawkowanie.

Ktoś mógłby wyciągnąć z tego wniosek, że nie warto się ruszać, skoro i tak prowadzi to do problemów ze zdrowiem. Podczas leczenia i rehabilitacji to kolana Marty szybciej dojdą do stanu używalności, a Radka czeka żmudne dochodzenie do zdrowia i formy. Oboje będą musieli zmierzyć się ze stanem zapalnym i ograniczeniami w ruchu.

 

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów – choroba „unieruchomionych”

Mężczyznę czeka z dużym prawdopodobieństwem osteoartoza, czyli zwyrodnieniowa choroba stawów, na którą cierpi co piąty Polak. Wśród najważniejszych źródeł choroby prym wiedzie otyłość, obciążająca stawy zbyt wielkim ciężarem. Poza nią w grę wchodzą zachwiania gospodarki lipidowej i hormonalnej, a także zmiany cukrzycowe (choć niekoniecznie pełna postać tego schorzenia). W przebiegu zs powolnemu ubywaniu ulega tkanką chrzęstna, znajdująca się na powierzchni panewek stawowych. Prowadzi to do zwężenia, czemu towarzyszy narastanie masy kostnych w postaci wyrośli – osteofitów. Nieprawidłowe funkcjonowanie stawów polega na obrzęku, niepełnej ruchomości i bólach.

 

Niekontrolowana aktywność fizyczna również może zbytnio obciążyć kolana

Stan zapalny u kobiety powstanie przez nadwyrężenie stawu, powstałe na skutek nadmiernego, gwałtownego obciążenia delikatnej konstrukcji. Tu zawsze na pierwszy ogień idą kolana – jako najbardziej zużywające się z ludzkich stawów. Ten stan zapalny zaczyna się w kaletkach, czyli usytuowanych z boku kieszonkach z mazią. Obrzęk powoduje również zwężenie szpary stawowej i dysfunkcję całego mechanicznego układu.

 

Ona musi nieco spuścić z tonu, on – ruszyć się z kanapy. Po leczeniu i rehabilitacji Marta i Radek mogą spotkać się na tym samym poziomie regularnych ćwiczeń

Paradoksalnie, oboje będą mogli korzystać z tych samych leków. Obrzęk zmniejszy zastosowana miejscowo maść (np. Voltaren czy Dolgit), obojgu ortopeda przepisze niesteroidowe leki przeciwzapalne w tabletkach (najprawdopodobniej diklofenak, zawarty w takich specyfikach jak Majamil czy Diclac), będą też razem jeździć na rehabilitację. Mogą także korzystać z jednego opakowania leku na odbudowę tkanki chrząstki stawowej (np. Piascledine 300). Jednak szybciej do zdrowia dojdzie Marta – pozwoli jej na to wcześniejsza aktywność fizyczna. Po wyleczeniu wystarczy, jeśli zmniejszy intensywność ćwiczeń – może wtedy uda się jej namówić męża na skorzystanie z dobrodziejstw regularnych ćwiczeń.