Większość osób wyczekuje lata, które kojarzy się wszystkim z beztroską, opalaniem się, pływaniem w morzu oraz piciem kolorowych drinków. Wszystko to jest zgodne z prawdą, jednakże nie można zapominać o najważniejszej rzeczy, a mianowicie odpowiedniej ochronie skóry. Dotyczy się to przede wszystkim skóry jasnej, która jest skora do poparzeń. Jaki SPF wybrać?

 

Jak dobrze dobrać krem przeciwsłoneczny?

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na dwa rodzaje. Jednym z nich jest UVA, dzięki któremu na skórze można zauważyć przedwczesne oznaki starzenia. Z kolei obecność UVB odpowiada za oparzenia słoneczne. SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem. Dostępne na sklepowych półkach produkty posiadają szeroką skalę kremów, których SPF waha się od 5 do 50+. Im większa cyfra tym dłużej można pozostać na słońcu i nie zmagać się z bolesnymi oparzeniami. Przypomnijmy, że oparzenie słoneczne to nie tylko czerwona, piekąca skóra, ale także znaczne zwiększenie ryzyka na wystąpienie w przyszłości czerniaka skóry.

W przypadku bardzo jasnej karnacji, blond oraz rudych włosów trzeba mieć na uwadze fakt, że w trakcie ekspozycji na słońce na oparzenia słoneczne nie trzeba długo czekać. Właściciele takiej karnacji oraz włosów z reguły nie opalają się, ich cera nawet po kąpieli słonecznej pozostaje biała, a ewentualnie rumieni się. Oczywiście, wszystko odbywa się w towarzystwie piegów, które występują na twarzy, ramionach, dekolcie – dosłownie wszędzie. W przypadku tych osób konieczne jest stosowanie minimum SPF20. Stanowi to jednak absolutne minimum, a jego używanie po pewnym czasie powinno zaowocować pojawieniem się delikatnej, brązowej opalenizny.

 

Rodzaje filtrów w kremach

W dzisiejszych kremach przeciwsłonecznych występują zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne. Przez określenie filtry fizyczne rozumie się związki, dzięki którym na skórze znajduje się warstwa wykazująca działanie odbijające oraz rozpraszające promieniowanie ultrafioletowe. Z kolei filtry chemiczne przedostają się głęboko w naskórek i to właśnie w tym miejscu gromadzona jest energia, która w dalszej kolejności przechodzi modyfikację w ciepło. Warto upewnić się, że wybrany przez właściciela produkt przeznaczony dla jasnej karnacji zawiera zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne, gdyż zapewniają one najlepszą ochronę.

Kremy przeciwsłoneczne o odpowiednim SPF powinny mieć w swoim składzie także witaminę E, gdyż pomaga ona redukować ilość występujących wolnych rodników, które wytwarzają się w ludzkim organizmie na skutek kąpieli słonecznych.