Remont łazienki dla osoby z niepełnosprawnością, szczególnie takiej, która porusza się na wózku inwalidzkim, powinien być dobrze przemyślany. W takim przypadku tak prozaiczna czynność jak skorzystanie z toalety czy umycie rąk nie jest wcale takie proste jak dla osoby w pełni zdrowej. W takim celu podczas remontu wykorzystuje się takie przybory jak krzesło do wanny czy pod prysznic oraz różnego rodzaju uchwyty i poręcze

Zagospodarowanie przestrzeni w łazience — od tego trzeba zacząć

Łazienka dla osób z niepełnosprawnością powinna być odpowiednio duża i przestronna, aby umożliwiała swobodne manewrowanie wózkiem. W związku z powyższym na środku pomieszczenia powinna znajdować się wolna przestrzeń, wynoszącą około 1,5 x 1,5 m. Nie można zapominać również o większym niż w standardowej łazience otworze na drzwi, który pozwoli osobie z niepełnosprawnością wjechać na wózku do łazienki. Co więcej, drzwi powinny mieć około 0,9 m szerokości, a na wejściu nie może znajdować się próg.

Prysznic dla osoby niepełnosprawnej — o tym trzeba pamiętać

Podczas projektowania prysznica dla osoby z niepełnosprawnością, należy zadbać, aby kabina prysznicowa posiadała zasłonę lub drzwi przesuwne. Chodzi tutaj przede wszystkim o wygodę użytkowania oraz swobodny dostęp dla osoby asystującej. Co więcej, taka kabina musi być pozbawiona progu, ponieważ jedynie wtedy pozwala na swobodne wejście i wyjście z niej.

Krzesło do wanny o nie tylko — akcesoria dla osób z niepełnosprawnymi

Łazienka, z której korzysta osoba niepełnosprawna, powinna być całkowicie funkcjonalna, dobrze zaplanowana oraz bezpieczna — tak, aby poruszanie po niej nie sprawiło kłopotów. Co więcej, poza ergonomicznym zaplanowaniem przestrzeni oraz wyborem odpowiedniej ceramiki sanitarnej, ważne jest również odpowiednie wyposażenie łazienki we właściwe akcesoria dla osób z niepełnosprawnościami, tj. krzesło do wanny czy prysznica, poręcze, maty antypoślizgowe czy uchwyty podczas ich wyboru należy kierować się przede wszystkim jakością. Akcesoria łazienkowe dla osób niepełnosprawnych powinny być wykonane z solidnych materiałów, które są w stanie utrzymać całą masę ciała w czasie użytkowania. Ponadto powierzchnia takich przyborów nie może posiadać ostrych krawędzi.

Uchwyty oraz poręcze powinny mieć specjalną karbonową powierzchnię lub powłokę antypoślizgową, gdyż to umożliwi pewny chwyt.

Na bezpieczeństwo użytkowania ma wpływ również właściwy sposób instalacji każdego z akcesoriów. Można je montować wyłącznie na specjalnie wzmocnionych ścianach. Istotną kwestią jest także ergonomia związana z właściwym wyborem miejsca na instalację oraz wygodne stosowanie tego sprzętu.