Płaskie brzuchy, zgrabne i szczupłe nogi oraz estetycznie wyrzeźbione ramiona to marzenie niejednej kobiety. W sieci pojawiają się coraz nowsze diety i inne sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów. Niektóre gwarantują osiągnięcie celu w zaledwie kilka dni, co z perspektywy medycznej jest wręcz niemożliwe. Których zatem pomysłów na odchudzanie najlepiej unikać?

Czy głodzenie się faktycznie korzystnie wpływa na zmniejszenie wagi?

Dla wielu osób głodzenie się to najlepszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów bez większego wysiłku. Stopniowo zatem ogranicza się spożycie poszczególnych pokarmów, aby w rezultacie praktycznie całkowicie zrezygnować z jedzenia. Głodówka co prawda powoduje spektakularne spadanie wagi, ale ma również bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Wskutek jej stosowania, w organizmie dochodzi do:

  • szybkiego zużywania zapasów węglowodanów,
  • zwiększenia rozkładu białek do aminokwasów,
  • spowolnienia przemiany materii – organizm chroni w ten sposób tkankę tłuszczową,
  • utraty elektrolitów.

Powrót do normalnej diety po stosowaniu głodówki powoduje powrót do wcześniejszej wagi, a nawet do jej znacznego zwiększenia. Może się również okazać, że osoba po takiej „diecie” zacznie znacznie więcej jeść, co również może się skończyć efektem jojo.

Czy nadmiar ćwiczeń może zaszkodzić?

Wiele osób, które chcą szybko schudnąć, włączają w swój plan dnia wiele serii ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli ktoś przez całe życie nie ćwiczył i nagle zacznie intensywnie trenować, może doprowadzić swój organizm do skrajnego wyczerpania. Nieprzygotowane do wysiłku ciało może reagować zupełnie inaczej niż się tego od niego oczekuje. Zwiększa się w ten sposób między innymi ryzyko wystąpienia zawału. Regularne treningi wiążą się z obowiązkowym czasem na regenerację. Bez minimum jednodniowej przerwy, włókna mięśniowe nie mają szans na zregenerowanie się. Doprowadza to do tego, że zamiast budować imponującą tkankę mięśniową, doprowadza się do jej spalania. To z kolei może prowadzić do kontuzji, które w wielu przypadkach są groźne dla życia i zdrowia sportowca.