Pogoda oddziałuje nie tylko na samopoczucie, ale również i stan zdrowia. Jest ona w stanie wywołać atak serca, ból głowy, wysypkę oraz inne dolegliwości. Nie możemy zmienić pogody, jednakże przy pomocy odpowiedniej wiedzy możemy radzić sobie z jej negatywnymi skutkami ubocznymi.

Jak zmienia się nasze samopoczucie pod wpływem pogody?

Pogoda wpływa na to jak się czujemy oraz jaki mamy nastrój. Jest to potwierdzone w badaniach, a więc wszyscy jesteśmy meteoropatami. Burza z piorunami to pierwsze z negatywnych zjawisk pogodowych, które bardzo niekorzystnie wpływają na ogólne samopoczucie. Przede wszystkim kojarzy się z bólem głowy oraz ogólnym gorszym samopoczuciem. Burze spotykane są przede wszystkim latem w trakcie upalnych, gorących dni. Wbrew pozorom dni te nie oznaczaną słodkiego lenistwa oraz rozkoszowania się na kanapie, a wręcz przeciwnie – chowanie się pod kołdrą w towarzystwie tabletek przeciwbólowych. Burza z piorunami może wywołać nie tylko ból głowy, ale również zawał serca. Przede wszystkim muszą uważać na to osoby ćwiczące za wolnym powietrzu. Burza niesie spore ryzyko uderzenia piorunem niekoniecznie w trenująca osobą, ale wszystko co znajduje się wokół niej. Jeśli więc piorun trafił w drzewo, ma miejsce wytworzenie prądu elektrycznego i właśnie wtedy istnieje spora szansa na zakłócenie funkcjonowania serca. Aby zapobiegać tego typu wydarzeniom należy przede wszystkim jak najszybciej znaleźć się w zamkniętym pomieszczeniu, które uchroni przed ewentualnym uderzeniem. Samochód bądź znajdujący się w pobliżu sklep sprawdzą się najlepiej. W trakcie przebywania w domu nie należy się kąpać, albo przebywać blisko telefonu, gdyż kable oraz rury są przewodnikami elektrycznymi.

Z kolei kiedy na dworze jest wilgotno oraz gorąco można spodziewać się wystąpienia trądziku oraz nieprzyjemnego zapachu. Temperatura na dworze sprawia, że organizm produkuje więcej tłuszczu oraz potu, dzięki czemu pory zamykają się, a na skórze występują wypryski. Coraz więcej potu sprawia, że drugą osobę można czuć ze znacznej odległości, co nie do końca odpowiada wyobrażeniu o zadbanej osobie. Niestety, bakterie w taki sposób działają na pot, jednakże nie należy się załamywać, gdyż są sposoby, które potrafią złagodzić te przykre skutki uboczne. Wypryski nie pojawią się, kiedy regularnie myje się ręce oraz twarz, warto także sięgać po żele i płyny przeznaczone do oczyszczenia twarzy.  Z kolei zapach zostanie zredukowany przy pomocy antyperspirantów. Koniecznie należy sięgać po produkty w sztyfcie, gdyż spraye zostaną szybko spłukane ze skóry razem z potem.

To oczywiście tylko przykłady, jednakże pogoda bez wątpienia wpływa na to jak się czujemy oraz jaki mamy nastrój. Nie należy się jednak poddawać, ale znaleźć możliwie jak najlepsze rozwiązania w danej sytuacji.