Sport powinien stanowić istotną część życia każdego człowieka. Bardzo ważne jest aby znaleźć aktywność fizyczną, która sprawia radość, gdyż wtedy efekty wysiłku są widoczne zdecydowanie szybciej. Siłownia jest doskonałym pomysłem, warto jednak wiedzieć od czego zacząć.

Jak zachować się w trakcie pierwszej wizyty na siłowni?

Pójście na siłownię dla osoby, która wcześniej nie używała specjalistycznego sprzętu może wywoływać delikatny stres czy niepokój. Przed wyjściem należy jednak znaleźć jeden cel, dzięki któremu możliwe będzie dążenie do konkretnych efektów (używanie właściwych maszyn oraz przyrządów). Cel może być związany ze zbudowaniem masy mięśniowej, albo wręcz przeciwnie zgubieniem zbędnych kilogramów. Niektóre osoby udają się na siłownię w celu uzyskania lepszej kondycji czy wytrzymałości. Nie można stawiać sobie nierealnych celów oraz budować fałszywych wizji, gdyż na efekty pracy trzeba będzie poczekać. Pojawią się one na pewno, ale siłownia musi iść w parze z odpowiednią dietą oraz odpoczynkiem.

Osoby, które udały się na siłownię po raz pierwszy mogą skorzystać z pomocy doświadczonego trenera personalnego. Osoba ta pomoże wyznaczyć realne cele, stworzy plan treningowy, a także pokaże w jaki sposób używać sprzętu na siłowni oraz maszyn. Warto mieć na uwadze, że technika wykonywania ćwiczeń jest bardzo ważna, a błędy są w stanie doprowadzić do kontuzji. Trenerzy personalni bardzo często pomagają w tworzeniu zdrowej, racjonalnej diety, która stanowi bardzo ważny element nowego, zdrowszego stylu życia.

Siłownie oferują różnorodne treningi

Wykupienie karnetu na siłownię nie oznacza jedynie biegania na bieżni oraz podnoszenia ciężarów. W dzisiejszych czasach siłownia oferuje zdecydowanie więcej niż tylko maszyny. Coraz większą popularnością cieszy się cross fit, zajęcia prowadzone z wykorzystaniem kettlebells, zajęcia fitness, zumby, aerobik oraz inne. To propozycje głównie dla pań, które dzięki odpowiednim ćwiczeniom są w stanie wyrzeźbić sylwetkę oraz zgubić niechciane kilogramy. Przed przyjściem na siłownię należy też pomyśleć o odpowiednim sprzęcie, czyli właściwym ubraniu. Buty stanowią najważniejszy element, gdyż większość osób zaczyna od cardio, albo łączy trening cardio z siłowym. Należy nabyć także leginsy, przewiewne koszulki oraz sportowy biustonosz w przypadku pań.

Pierwsza wizyta na siłowni wielokrotnie nie jest przyjemna. Człowiek nerwowo zerka w każdą stronę, wydaje mu się, że wszyscy na niego patrzą oraz śmieją się. Nieznajomość maszyn oraz miejsca nie powinna jednak zniechęcić do osiągnięcia wymarzonego celu. Osoby ćwiczące oraz pracujące na siłowni stanowią jedną wielką rodzinę. Tutaj nikt nie wyśmiewa się z innych osób, gdyż każdy zaczynał od zera. Proszenie o pomoc, miłe słowo czy uśmiech sprawiają, że wizyty na siłowni po jakimś czasie stają się najbardziej wyczekiwaną częścią dnia.

Jak należy ćwiczyć na początku?

Trening dla osoby, która dopiero co sprawia swoje pierwsze kroki na siłowni powinien opierać się na ćwiczeniach złożonych. Chodzi o przysiady, wyciskanie ciężarów w pozycji leżącej, wyciskanie ciężarów nad głową, podciągania praz przyciągania sztangi, a także wszelkiego rodzaju aktywności cardio. W trakcie nauki ćwiczeń należy skupić się na technice oraz właściwej pozycji ciała, gdyż umożliwi to przejście do bardziej zaawansowanej aktywności i obędzie się bez zbędnych zakwasów. To właśnie te ćwiczenia umożliwią spalanie nagromadzonej tkanki tuszowej oraz oczywiście budowę masy mięśniowej. Ćwiczenia złożone sprawiają, że szansa wystąpienia kontuzji zdecydowanie maleje (w porównaniu do aktywności an maszynach), dlatego warto od nich zaczynać.