Aktywność fizyczna staje się coraz popularniejsza, podobnie zresztą jak zdrowy sposób odżywiania. Moda na taki styl życia przyszła z zachodu i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższych latach zmienić. Na terenie całego kraju powstają siłownie i kluby fitness, a suplementy diety rozchwytywane są jak nigdy wcześniej.

Kto może trenować na siłowni?

Jeżeli chodzi o amatorskie treningi na siłowni, to nie ma praktycznie żadnego ograniczenia, co do wieku, stanu zdrowia czy kondycji fizycznej. Oczywiście, w przypadku niektórych chorób niewskazane jest dźwiganie ciężarów, jednak zamiast tego można zastosować inną aktywność fizyczną, jak chociażby spokojny marsz na bieżni. Na siłowniach, zwłaszcza tych, które działają w dużych miastach, można spotkać zarówno krzepkich nastolatków, jak i osoby, po których na pierwszy rzut oka widać, że już od przynajmniej kilku lat są na emeryturze. Fantastyczne jest to, że dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w produkcji sprzętu do ćwiczeń mogą z niego korzystać niemal wszyscy.

Co robić, by trening na siłowni przynosił efekty?

Z treningiem na siłowni jest podobnie jak i z wieloma innymi rzeczami. Chcąc osiągnąć konkretny cel, trzeba zadbać przede wszystkim o regularność wykonywanych ćwiczeń. Należy także dobrze dobrać obciążenie. Jeżeli będzie ono zbyt małe, to trening nie będzie efektywny. Z kolei przy zbyt dużym obciążeniu, zwłaszcza w początkowej fazie trenowania, bardzo łatwo o kontuzję. Warto zwrócić uwagę także na to, że mięśnie szybko przyzwyczają się do konkretnego rodzaju wysiłku, dlatego by zmusić je do pracy, trzeba zadbać o różnorodność ćwiczeń.

Suplementacja diety przy wysiłku fizycznym

Spora grupa osób, które regularnie uczęszczają na siłownię, ćwiczy po to, by zmniejszyć ilość tkani tłuszczowej oraz by powiększyć masę mięśniową. Chcąc osiągnąć wyznaczone cele jedynie przy pomocy ćwiczeń, trzeba będzie na to poświęcić bardzo dużo czasu, a i tak nie ma pewności na ile się uda. W specjalistycznych sklepach dostępne są suplementy diety, dzięki którym treningi mogą być bardziej efektywne. Wyróżnić można aakg (jeden z najbardziej popularnych środków stosowanych przed treningiem), spalacze tłuszczu czy odżywki po treningowe. Przy stosowaniu suplementów diety bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producentów. Stosowanie większych dawek niż zalecone może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Dla całkowitego bezpieczeństwa dobrze będzie konsultować kwestie stosowania konkretnych preparatów z lekarzem, który ma pełny wgląd w całą historię stanu zdrowia pacjenta.