Tarczyca to gruczoł, którego kondycja ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z tarczycą jest jej niedoczynność. Na niedoczynność tarczycy cierpi obecnie coraz więcej osób, a znacznie częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Niedoczynność tarczycy daje wiele specyficznych objawów. Dlatego też warto regularnie obserwować swój organizm i właściwie rozpoznawać sygnały, jakie nam wysyła. Pomoże nam to w prawidłowej i wczesnej diagnozie, która pozwoli na wdrożenie leczenia i znacznie poprawi komfort naszego życia. Jednym z pierwszych objawów niedoczynności tarczycy jest szybkie męczenie się. Pacjent odczuwa duszności nawet przy niewielkim wysiłku. Jednak najbardziej alarmujące dla większości osób jest ciągłe przybieranie na wadze mimo tego, że pacjent utrzymuje prawidłową dietę, a nawet dotyka go brak apetytu. Zazwyczaj katujemy się wówczas różnego rodzaju dietami, nie badając nawet przyczyny takiego stanu rzeczy. Kolejnym objawem, który pojawia się u większości osób cierpiących na niedoczynność tarczycy jest uczucie ciągłego zimna. Pacjenci skarżą się także często na nadmierną senność i suchość skóry. Twarz osoby cierpiącej na niedoczynność tarczycy zmienia się – staje się pełna i opuchnięta, a równie często mamy także wrażenie opuchnięcia szyi. Włosy, brwi oraz rzęsy chorego stają się przerzedzone, masowo wypadają, są łamliwe i pozbawione blasku. Warto pamiętać, że są to tylko zewnętrzne objawy, które powinny być wyeliminowane odpowiednią terapią. Często jednak powrót włosów, rzęs i brwi do dobrego stanu jest bardzo długotrwały. Możemy pomóc sobie wtedy odpowiednimi kosmetykami. Na rzęsy zastosujmy odżywki, takie jak np. Oceanic Long 4 Lashes, Eveline czy EleverLash. Pomogą one w szybszej regeneracji naszych rzęs.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy nie czekajmy – niezwłocznie zgłośmy się do lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu, który pokieruje naszym dalszym postępowaniem i ewentualnie skieruje nas do specjalisty – endokrynologa. Pierwszym krokiem jest wykonanie specjalnych badań krwi, które potwierdzą lub wykluczą diagnozę. Powinniśmy zbadać poziom TSH we krwi, a jeśli badanie to wskaże na jakąś nieprawidłowość, to dodatkowo bada się również poziom tyroksyny we krwi. Gdy badania potwierdzą, że cierpimy na niedoczynność tarczycy, musimy rozpocząć leczenie. Lekarz powinien dobrać nam odpowiednią dawkę leku, który dostarczy naszemu organizmowi brakujących mu hormonów tarczycy. Zazwyczaj chorzy muszą przyjmować ten lek do końca życia. Przy odpowiednio dobranej dawce można jednak wrócić całkowicie do normalnego funkcjonowania. Należy jednak stale kontrolować działanie naszej tarczycy – często w trakcie terapii lekarz musi wprowadzać pewne zmiany w dawkowaniu leków.