Pierwsze kroki dziecka są tak samo wyczekiwane jak ząbki oraz słowa. Jednakże nie należy dziecka popędzać i stresować, gdyż chodzenie rozpocznie się, kiedy ulegną zakończeniu poprzednie etapy. Mowa o pełzaniu i raczkowaniu. Kiedy nasze dziecko ma 8 miesięcy, pewnie siedzi, raczkuje oraz stoi z pomocą dorosłego. Nie oznacza to wcale, że za chwilę możemy spodziewać się chodzenia.

Kiedy dzieci zaczynają chodzić?

Kiedy dziecko ma 8 miesięcy stoi, kiedy trzyma się je pod pachy. Dwa miesiące później powinno stać samo, ale czuje się mimo wszystko niepewnie. Większość niemowlaków zaczyna chodzić między jedenastym a czternastym miesiącem życia. Zanim jeszcze to nastąpi do nauki używa dosłownie wszystkiego co znajdzie się w zaciszu jego rączek. Właśnie w tym momencie warto skorzystać z dostępnego wsparcia, aby dziecku pomóc, a nie przeszkadzać w nauce.

Większości rodziców nie może się doczekać chodzenia, jednakże od urodzenia do stawiania pierwszych kroków wiedzie daleka droga. W pierwszej kolejności należy skupić się na ogólnym rozwoju merytorycznym, co oznacza, że należy pozwolić pociesze pełzać, a następnie nakłaniać do raczkowania przez rozkładanie zabawek. Dziecko chce się bawić i zmierza do złapania konkretnej rzeczy co sprawi, że szybko wyćwiczy mięśnie, które przydają mu się do chodzenia. Im więcej dziecko pełna oraz raczkuje tym szybciej stanie na dwóch nóżkach.

W tym miejscu warto zaznaczyć, ze pod żadnym pozorem nie należy kupować dla pociechy chodzika. Na pewno nie nauczy on dziecka chodzić, a jedynie sprawi, że będzie ono stawiało nóżki w niepoprawny sposób, a także całe ciało znajdzie się w niewłaściwej pozycji w trakcie chodzenia. Nauka chodzenia powinna przebiegać przy pomocy dostępnych mebli oraz rodziców. Nie należy także kupować butów do chodzenia. Dobrze jeśli dziecko chodzi na bosaka, należy także pozbyć się skarpetek, gdyż maluszek może się na nich poślizgnąć. Należy za to kupić parę wygodnych butów, które sprawdzą się w trakcie chodzenia po dworze. Pięta musi być w nich usztywniona, muszą być dopasowane, dobrane właściwie pod względem rozmiaru, a podeszwa z kolei ma wyginać się w ręce. Takie obuwie doskonale wpłynie na postawę w trakcie chodzenia.

Dobrze jest także ubierać dziecko w lekkie ubranka, które zapewniają możliwość bezproblemowego poruszania się. W trakcie cieplejszych dni warto pozwolić dziecku rozkoszować się nagością. Podłoga jest wtedy miejscem zabawy, dlatego należy usunąć z niej wszystkie niebezpieczne przedmioty, aby zapobiegać ewentualnym wypadkom. Warto także zasłonić wszystkie kontakty, aby ciekawe dziecko nie robiło sobie krzywdy.

Każde dziecko zacznie chodzić w swoim czasie, ale warto mu to ułatwić, a nie utrudniać przy pomocy niewłaściwego sprzętu oraz ubioru.