Masz w swojej szafce w kuchni kawę, herbatę i cukier? Najwyższa pora to zmienić! Naprawdę można pić o wiele więcej naparów, które dodatkowo mogą zrobić cos dobrego dla naszego organizmu. Problem w tym, aby wybrać odpowiedni dla siebie. Można zapytać zielarza, farmaceutę lub samodzielnie poszukać informacji w literaturze.

Jakie herbaty warto mieć w swoim domu? Na pewno nie przeterminują się te wspierające nasz układ pokarmowy. Zapewne każdy z nas cierpiał na ból brzucha z przejedzenia czy nudności po zjedzeniu czegoś nieświeżego. Mięta pomoże nam przy niestrawności, rumianek przy zaparciach a herbatka z kopru włoskiego przy wzdęciach. pamiętajmy jednak, że dwie filiżanki naparu dziennie to absolutne maksimum i nie należy przekraczać tej dawki. Wbrew pozorom zioła również można przedawkować.

Zioła oczyszczające organizm

Do najczęściej stosowanych należą pokrzywa i czystek. Pokrzywa ma właściwości moczopędne, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn. Dodatkowo poprawia również stan naszej skóry i włosów. Przy stosowaniu pokrzywy należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Tylko wtedy oczyszczanie organizmu będzie możliwe. Czystek natomiast jest stosowany przy problemach z wątrobą. Hamuje rozwój stanów zapalnych i działa antyalergicznie.

Herbaty odchudzające

Herbatki odchudzające cieszą się dużą popularnością, jednak czy naprawdę działają? Bez prawidłowej diety i aktywności raczej nie, jednak mogą one wspomóc proces utraty wagi. Do najczęściej stosowanych należy herbata zielona i czerwona. Zielona herbata przyspiesza przemianę materii, hamuje apetyt za sprawą takich składników jak witamina B, kofeina, katechiny i polifenole. Herbata czerwona wspomaga utratę masy ciała, wspiera funkcje poznawcze, normalizuje ciśnienie krwi i obniża cholesterol.

Coś na smaczek

Herbaty owocowe mogą z powodzeniem zastąpić zwykłe napary, a nie mają tyle kofeiny i nie powodują zwiększenia pragnienia tak jak herbata czarna. Herbaty owocowe takie jak malinowa czy z jeżówki działają rozgrzewająco i są z powodzeniem stosowane na przeziębienie. Intensywniejsze działanie jednak mają syropy owocowe, ponieważ zawierają dużo więcej ekstraktów. Herbaty owocowe są dobrą i co najważniejsze bezkaloryczną odpowiedzią na chęć podjadania. Z powodzeniem zastępują batonik czy słodkie ciasteczko, a dodatkowo nawadniają ciało.

Ważne jest, aby wybierać herbatki i zioła ze sprawdzonych źródeł, dobrych firm np. czerwona herbata pu erh, zielona herbata bio aktive czy herbata miętowa Herbapol.