Endoproteza stawu, to operacją która znacznie poprawia komfort życia przy zwyrodnieniach lub jest konieczna po złamaniu. Po jej wstawieniu, przez kilka miesięcy po operacji, musimy przestrzegać kilku zasad. Co musi być w łazience i dlaczego nakładka na sedes po operacji biodra to konieczność.

Bezpieczny ruch po operacji stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego to operacja, która ma poprawić komfort życia związany z bóle w okolicy stawu biodrowego najczęściej wynikającego ze zwyrodnień, lub będącego efektem złamania. Po wstawieniu protezy musimy odczekać określony czas, najczęściej 4-6 miesięcy, po którym sztuczny element trwale połączy się z kością, a mięśnie odzyskają swoją funkcję i zabezpieczą staw przed zwichnięciem, czyli po prostu wypadnięciem głowy kości udowej z panewki stawu. Choć po operacji należy pracować nad odtworzeniem zakresów ruchu, to zaleca się by nie przekraczać 90 stopni zgięcia stawu biodrowego i nie przywodzić nogi, czyli nie doprowadzać do ruchu krzyżującego.

Jak się kąpać po endoprotezie stawu biodrowego?

Wejście do wanny lub pod prysznic to po operacji jedna z bardziej wymagających ostrożności czynności. Do kąpieli zawsze wchodzimy nogą zdrową i dostawiamy operowaną. Wychodzenie z kąpieli przebiega w sposób odwrotny, zaczynamy od nogi chorej, a dopiero potem idzie noga zdrowa. Rekomenduje się korzystanie z prysznica, ponieważ próg do brodzika jest łatwiejszy do pokonania niż brzeg wanny. Jeżeli jednak mamy tylko wannę, to bezwzględnie zakazane jest siadanie na jej dnie. Na Ponieważ kąpiel w pozycji stojącej również nie jest bezpieczna, to zaleca się na brzegach wanny zamontować ławeczkę, a pod prysznicem korzystać ze stołka, pamiętając o jego odpowiedniej wysokości.

Nakładka na sedes po operacji biodra

Nakładka na sedes po operacji biodra to jeden z podstawowych akcesoriów, jakie powinniśmy zakupić znajdując się w takiej sytuacji. Korzystanie z toalety wiąże się z przyjęciem pozycji siedzącej, a ta jak wiesz nie może po operacji doprowadzać do większego niż 90 stopni zgięcia w stawie biodrowym. O ile możesz zrezygnować z siedzenia na kanapie, czy fotelu i zastąpić je krzesłem, które zwykle będzie odpowiednie, to niestety toalety najczęściej montowane są niżej. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest specjalna nakładka na sedes, której montaż jest szybki i bezinwazyjny, więc po wymaganym okresie możemy z niej po prostu zrezygnować.