Przyprawy oraz zioła można znaleźć w każdej kuchni, jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, że są one w stanie poprawić funkcjonowanie organizmu oraz zmaganie się z różnymi dolegliwościami. Oprócz tego, sprawiają, że zarówno klasyczne, jak i bardziej nowoczesne dania smakują zdecydowanie lepiej. Czego nie może zabraknąć u Ciebie?

 

Popularne i zdrowe zioła

Majeranek odpowiada przede wszystkim za trawienie, a do tego sprawia, że wzdęcia nie nękają człowieka. Dzięki czemu występuje on w wielu tłustych, kalorycznych daniach, dzięki czemu są one lepiej przyswajalne przez ludzki organizm. Za sprawą majeranku człowiek nie odczuwa mdłości oraz jest w stanie szybciej zwalczyć stan zapalny.

Oregano sprawdza się głównie w przypadku przeziębienia oraz grypy. Wśród jego cech charakterystycznych należy wskazać na łagodzenie gorączki oraz kaszlu, gdyż dzięki jego obecności w organizmie, zdecydowanie łatwiej pozbyć się flegmy. Dzięki oregano człowiek lepiej trawi, a kiedy wzbogaca potrawy nadaje im niezwykłego smaku oraz aromatu. Jest on idealnym dodatkiem zarówno do dań mięsnych, jak i rybnych, a także potraw na bazie pomidorów i innych warzyw.

Rozmaryn warunkuje funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki jego obecności trawienie przebiega sprawniej, a człowiek nie zmaga się ze wzdęciami oraz gazami. Rozmaryn reguluje wydzielanie żółci (przypomnijmy, że nie może jej zabraknąć w trawieniu tłuszczu). Jeśli zmagasz się z nadmiernym zmęczeniem, trudnościami w skupieniu uwagi także sięgnij po rozmaryn.

Kiedy wziąć pod uwagę szałwię należy wspomnieć o jej właściwościach przeciwzapalnych oraz bakteriobójczych, co sprawia, ze sięga się po nią w przypadku chorób dziąseł oraz gardła. Sprawia, że pamięć funkcjonuje lepiej oraz człowiek pozostaje w dobrym humorze. To zioło idealne w przypadku mięs zawierających duże ilości tłuszczu, jednakże po szałwię można sięgnąć także jako dodatek do potraw składających się głównie z warzyw.

Ostra papryka sprawia, że w organizmie zostają wytwarzane większe ilości soków trawiennych, śliny, a przemiana materii odbywa się w zdecydowanie szybszym tempie. Spożywanie chilli działa tak samo jak trening, czyli produkuje endorfiny, które są ściśle związane z humorem człowieka. Można ją dodawać niemalże do wszystkiego.

To oczywiście tylko przykłady, gdyż bardzo zdrowy jest także kminek, bazylia, tymianek oraz klasyczny czarny pieprz.