Wiele osób do wody zbliża się jedynie na wakacjach. Szkoda, gdyż pływanie wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Dzięki niemu można schudnąć, wyrzeźbić mięśnie i jednocześnie nie obciążać stawów. Właśnie z tego względu jest to trening polecany dla wszystkich bez względu na wiek i płeć.

Zalety związane z pływaniem

Pływanie to sport, który mogą uprawiać wszyscy. W wodzie czujemy się lekko oraz nie mamy większych oporów przed ćwiczeniem, co doskonale wpływa na uzyskiwane rezultaty. Jest to doskonały sport z tego względu, że mogą ćwiczyć nawet osoby, które nie mają możliwości wykonywać innych aktywności, chociażby ze względu na różnorodne kontuzje bądź niedyspozycje ciała.

Pływanie zdecydowanie poprawia strukturę mięśni, w związku z czym osoby trenujące pływanie stają się silniejsze, mają lepszą kondycję oraz większe napięcie mięśni . Dlaczego osiągane efekty są lepsze? Można posłużyć się przykładem. Biegacz w trakcie treningu musi pokonać powietrze, które stawia mu opór, a z kolei pływak musi pokonać opór wody, która jest zdecydowanie gęstsza od powietrza. W związku z tym wszystkie ruchy kosztują zdecydowanie więcej wysiłku niż w trakcie innych ćwiczeń. Oprócz tego w trakcie treningu pracuje wiele grup mięśniowych, a nie tylko jedna czy dwie. Mięśnie zaczynają się rozciągać w trakcie pływania, w związku z tym jest to trening na który powinny się zdecydować osoby pragnące zbudować masę oraz zrzucić zbędne kilogramy.

Omawiany sport umożliwia wzmocnienie serca. Jest to związane z poprawieniem krążenia oraz zwalczaniem zbyt dużej odpowiedzi zapalnej organizmu. Ta zapalność jest w stanie wywołać chorobę wieńcową. Co ciekawe, trening nie musi być długi – 30 minut na pływalni każdego dnia zdecydowanie wystarczy. Pływanie to także zmniejszenie ciśnienia krwi i zwiększenie rozciągliwości mięśnia sercowego.

To sport po który powinny sięgnąć przede wszystkim panie, które przeszły menopauzę, gdyż umożliwia wzmocnienie kości.

Kolejna zaleta polega na zmniejszeniu bólu w kręgosłupie. Zostało to udowodnione przez naukowców w licznych badaniach. Ćwiczenia w wodzie sprawiają, że zmniejsza się nacisk na kręgosłup, rozluźnianie mięśni nie jest tak problematyczne, a ruchomość stawów poprawia się. Właśnie dlatego z basenu powinny korzystać panie w ciąży oraz wszyscy, którzy zmagają się z bólem pleców.

Dzięki pływaniu zwiększa się gibkość oraz zwinność, co niestety nie jest możliwe w trakcie wykonywania klasycznego treningu na siłowni. Jest to związane z angażowaniem wszystkich mięśni, od ramion, przez biodra aż do nóg.

Wreszcie to sport, który pozwala w szybkim tempie zrzucić zbędne kilogramy, gdyż spalanie kalorii odbywa się w bardzo szybkim tempie.