Smog to zjawisko o którym mówi się bardzo głośno od paru lat. Wpływa on negatywnie na stan zdrowa, a także ogólne samopoczucie. Mówi się, że zanieczyszczenie powietrza będzie coraz mniejsze z roku na rok, jednakże na efekty działań trzeba jeszcze poczekać. Czy można jednak polepszyć jakość powietrza już dzisiaj?

Smog nie występuje tylko na dworze, dostaje się również do miejsc pracy, domów oraz środków transportu. Zanieczyszczone powietrze jest więc wszędzie i nie można go całkowicie unikać. Oczywiście, przed wyjściem na dwór należy założyć specjalną maskę, jednakże nie można jej przecież nosić bezustannie. Istnieje jednak szereg czynności, które wpłyną pozytywnie na jakość powietrza występującego w domu.

W pierwszej kolejności należy posadzić kwiatki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że już nie tylko ze względu na smog, ale także wyposażenie domu, które wytwarza niekorzystne, szkodliwe substancje należy wzbogacić pomieszczenia o różnorodne rośliny. Ich specyfiką jest zamienianie dwutlenku węgla w tlen, a dodatkowo zajmują się czyszczeniem powietrza w którym znajdują się niepożądane substancje. Dobrze jest zaznajomić się z listą roślin, które sprawdzają się do tego zadanie najlepiej.

Oczywiste wydaje się regularne sprawdzanie prognozy pogody, która informuje czy stężenie zanieczyszczonego powietrza jest wysokie, czy też niskie. Kiedy wychodzenia na zewnątrz nie poleca się należy oczywiście unikać opuszczania domu. W takiej sytuacji trening powinien odbyć się w domu, albo ewentualnie siłowni. Wyjście na spacer powinno zostać przesunięte, a dzieci pod żadnym pozorem nie powinny bawić się wtedy ze śniegiem, gdyż wpłynie to negatywnie na ich ogólny stan zdrowia. W trakcie zabawy oraz treningu zanieczyszczone powietrze przedostaje się do płuc o wiele szybciej i częściej niż w trakcie normalnego marszu. Przekłada się to na dostarczenie zdecydowanie zbyt dużych ilości szkodliwych substancji do organizmu niż jest to wskazane.

Jeśli wyjście na zewnątrz jest konieczne, należy udać się do miejsca, która jest przewiewne. Nie należy zbliżać się więc do niecek, gdyż woda przyciąga zanieczyszczenia. Niewskazane są również zabudowy śródmiejskie w których ilość pieców opalanych węglem jest naprawdę spora.

Ostatnim, jednakże niemniej ważnym sposobem jest korzystanie z filtrów. W sklepach do nabycia są specjalne modele zajmujące się oczyszczaniem powietrza. W tak zatrutym klimacie powinny one stanowić stałe wyposażenie domu.