W ciągu całego roku występuje kilka takich okresów, w których środki na odchudzanie zyskują na popularności. Jest to czas przed wakacjami, przed karnawałem czy ważnymi imprezami – wówczas okazuje się, że ubrania w szafie się skurczyły, a sylwetka jakby przybyła na masie. Co wtedy zrobić?

Marzenia kontra rzeczywistość

Jeżeli by przeprowadzić ankietę, zwłaszcza wśród kobiet, dotyczącą postanowień noworocznych, to zdecydowana większość ankietowanych w swoich planach na kolejny rok wskaże redukcję masy ciała. Na rynku suplementów diety powszechnie dostępne są środki na odchudzanie. Jednak opieranie się wyłącznie na ich działaniu może nie przynieść spodziewanych rezultatów, a już na pewno nie sprawi, że będą trwałe. Środki na odchudzanie mogą pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, jednak aby na stałe mieć wymarzoną sylwetkę, to w proces odchudzania należy włożyć zdecydowanie więcej wysiłku niż tylko łyknięcie kilku tabletek w ciągu dnia.

Zbilansowana dieta a środki na odchudzanie

Środki na odchudzanie mają przede wszystkim za zadanie hamować apetyt oraz spalać tłuszcz. Z drugiej strony, organizm człowiek potrzebuje pożywienia. Jeżeli nie będzie dostawał wartościowych składników odżywczych, to szybko pojawią się niedobory witamin czy minerałów. Skutki niedoborów mogą być bardzo nieprzyjemne. Przy odchudzaniu należy stosować dobrze dopasowaną dietę. Można obniżyć kaloryczność spożywanych posiłków, jednak nie może to iść w parze z obniżeniem ich wartości odżywczych. Skuteczne odchudzanie będzie możliwe przy redukcji około dziesięciu procent dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Aktywność fizyczna przy odchudzaniu

Nawet najlepsze środki na odchudzanie nie wykonają za człowieka całej pracy. Każdy, kto chce osiągnąć trwałe efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, musi po prostu zacząć się ruszać. Nie trzeba od razu wykupować karnetu na siłownie czy zapisywać się do klubu sportowego. Co ważne, nagła aktywność fizyczna na dużą skalę u osób z nadwagą może okazać się szkodliwa dla stawów. Ćwiczenia warto zaczynać od niskich intensywności, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera personalnego, który dobierze ćwiczenia do indywidualnych możliwości klienta. Jak zacząć się ruszać? Najlepiej znaleźć odpowiednią motywację. Wspólne wycieczki rowerowe z rodziną czy przyjaciółmi to ciekawa opcja spędzenia wolnego czasu. Wysiłek cardio, do którego zaliczana jest jazda na rowerze to jeden z lepszych sposobów na walkę z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Do zalecanych aktywności na początek należą także spacery żwawym marszem czy pływanie w basenie.