Znaczna część nastolatków, a także duża część osób dorosłych ma problem z cerą trądzikową. Warto wiedzieć, co wpływa na pogorszenie się stanu takiej skóry, a co może minimalizować występowanie trądziki oraz zmian skórnych o innym podłożu.

Kogo mogą dotyczyć problemy z trądzikiem?

Problemy skórne dotyczą większości nastolatków. Zazwyczaj są to zmiany chorobowe, które pojawiają się w mniejszym lub większym stopniu. Odmian trądziku jest jednak bardzo wiele i nie tylko wiek stanowi tutaj czynnik ryzyka. Trądzik młodzieńczy jest co prawda najbardziej popularny, jednak wiele osób w dorosłym wieku także boryka się z podobnymi problemami. Przyczyn chorób dermatologicznych może być bardzo wiele, a ich podłoże może tkwić zarówno w wewnętrznym stanie organizmu, jak i w problemach z samą skórą. Każdorazowo warto do tego podchodzić indywidualnie, gdyż dermatologowie uzależniają sposób radzenia sobie z trądzikiem w zależności od tego, jaki to jest jego rodzaj. Są jednak rzeczy, które stymulują rozwój trądziku, a także takie, które mogą go minimalizować. Warto wiedzieć, czego unikać, a co pozytywnie wpłynie na stan skóry.

Co pogłębi trądzik?

Do problemu trądziku należy podejść na dwa sposoby. Po pierwsze, stan wewnętrzny organizmu może powodować pojawianie się większej ilości wyprysków. Oznacza to, że chcąc je zminimalizować, trzeba koniecznie zadbać o dietę i odpowiednią suplementację, o ile nie da się uzupełnić witamin i minerałów z pożywienia. Wartościowe tu będą kompleksy witaminowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K oraz minerały takie, jak cynk. Mogą one zdecydowanie poprawić stan skóry. Ponadto warto wyeliminować cukier, który zazwyczaj mocno stymuluje pojawianie się zmian trądzikowych. Zamiast tego lepiej wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze, a jeśli ktoś chce podejść do tego zagadnienia z większą powagą, można rozważyć przejście na dietę ketogeniczną, która skutecznie niweluje problemy skórne. Na pewno sytuację poprawi także zrezygnowanie ze wszelkiego rodzaju używek.

Czynniki zewnętrzne wpływające na stan skóry

Chcąc zniwelować trądzik, należy też odpowiednio dbać o skórę od zewnątrz. Można stosować preparaty, takie jak Cetaphil Pro Oil Control, Bioderma lub IwostinPurritinRehydrin. Zawierają one przemyślany skład, który skutecznie dezynfekuje skórę, uniemożliwiając bakteriom rozwijanie się na niej i pogłębianie stanów zapalnych. Jednym z głównych składników takich preparatów jest cynk, który spisuje się w większości przypadków i jest niezwykle skuteczny przy zewnętrznym leczeniu zmian chorobowych tego typu. Ponadto bardzo istotne jest, aby pamiętać o regularnym dbaniu o higienę, gdyż doprowadzenie do zakażenia rany jest najgorszym, co można zrobić. W żadnym przypadku nie należy więc rozdrapywać ran i pozwolić im na samoistne gojenie się lub udać się do profesjonalnego zakładu kosmetycznego, w którym oczyszczanie odbywa się w sterylnych warunkach.