Nawłoć to wieloletni członek rodziny stokrotek. Roślina pochodzi z Europy i Azji, ale obecnie jest rozpowszechniona również w Ameryce Północnej i Południowej. Nawłoć ma różne właściwości, z powodu których jest między innymi używana do usuwania nadmiaru płynów w organizmie. Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej roślinie!

Jak stosować nawłoć i korzystać z jego dobra?

Preparaty ziołowe i środki lecznicze z nawłoci dodane do diety lub programu terapeutycznego mogą wykazywać wiele właściwości leczniczych. Zioło to ma przyjemny smak przypominający anyż i jest używane głównie jako herbata ziołowa lub napar. Możesz użyć liści, kwiatów, nasion, łodyg lub dowolnej innej części rośliny nawłoci do tego celu.

Dlaczego każdy alergik (i nie tylko) powinien znać esencję nawłoci?

Przede wszystkim dlatego, że nawłoć działa:

  • przeciwgrzybiczo,

Ziele nawłoci jest dość bogate w saponiny. Ze względu na obecność saponin, zioło to ma niesamowite właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Te właściwości zioła są przydatne w leczeniu infekcji, takich jak infekcje dróg moczowych, infekcje pęcherza, infekcje zębów, reumatoidalne zapalenie stawów i wiele innych. Świetnie sprawdza się w leczeniu infekcji grzybiczych, astmy, alergii, infekcji skórnych od trądziku po egzemę. Pomaga także w leczeniu cukrzycy typu 2.

Dlaczego jeszcze warto pić napar z nawłoci?

Ziele nawłoci jest wysoko cenione jako źródło naturalnych przeciwutleniaczy i flawonoidów. To sprawia, że jest to doskonały naturalny środek zapobiegający i spowalniający proces starzenia. Wiadomo, że wzmacnia tkanki i w szczególności zapobiega rakowi prostaty. Wiadomo też, że leczy dolegliwości układu oddechowego – zresztą ziele nawłoci od wieków jest stosowane w leczeniu objawów grypy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli i innych dolegliwości układu oddechowego.

To jednak wciąż nie wszystko, bo nawłoć leczy także dolegliwości układu pokarmowego. Zioło to jest świetnym lekarstwem na drobne problemy trawienne, takie jak:

  • biegunka,
  • kolka,
  • skurcze żołądka.

Warto również wiedzieć o tym, że nawłoć również łagodzi stres. Korzyści zdrowotne herbaty nawłoci są więc naprawdę rozliczne – więc nawet, jeśli nie cierpisz z powodu alergii, czy innych z wyżej wymienionych dolegliwości, warto pamiętać, że herbatka z nawłoci znana jest z tego, iż jest doskonałym środkiem łagodzącym stres, chroniczne wyczerpanie i zmęczenie. Zmęczenie to coś, z czym większość z nas musi się zmagać każdego dnia, a dodając do tego, iż to zioło jest również skuteczne w leczeniu bólów głowy i migreny – chyba już nikt nie powinien mieć wątpliwości, dlaczego w swoim domowym arsenale dóbr natury powinien zachować stałe miejsce dla tego niezwykłego przedstawiciela flory.

Pamiętaj jednak, że za każdym razem, gdy wprowadzasz zioło do swojej diety, lepiej skonsultować się z lekarzem. Szczególnie kobiety w ciąży i matki karmiące powinny upewnić się, że zioło jest dla nich całkowicie bezpieczne.